Becsült olvasási idő: 2 perc
Pécs lesz az első

Egy októberben elkészített reprezentatív felmérés adatai alapján a pécsiek túlnyomó többsége támogatja a megújuló alapú távhőrendszer további bővítését a baranyai megyeszékhelyen. Mindez egybecseng a Pannonpower Holding Zrt. célkitűzéseivel: a társaság ugyanis 2012 végétől egy új, szalmatüzelésű blokk üzembe helyezésével teljes egészében biomassza-tüzelésre tér át. 

A közvélemény-kutatás során a kérdezőbiztosok 450 helyi lakos véleményét tudakolták meg október hónapban. A megkérdezettek nem, életkor, lakóhely és iskolai végzettség alapján pontosan leképezték Pécs teljes lakosságát. A reprezentatív felmérés egyik legfontosabb eredménye, hogy a lakosság 85 százaléka tartja fontosnak a különféle megújuló energiaforrások, többek között a biomassza alkalmazását, az összes megkérdezett kétharmada ráadásul támogatja az aktuális felhasználási szint bővítését is. Utóbbi tény rávilágít, hogy a jelenleg is futó szalmatüzelésű erőmű-beruházás a lakosság részéről jelentős várakozásokat kelt és széleskörű támogatásra számíthat.

A megkérdezettek válaszait összegezve látható, hogy korcsoporttól és iskolai végzettségtől függetlenül mindenki többségében pozitív üzeneteket társít a szalmatüzeléshez. A jelenlegi földgáztüzelésnél például a megkérdezettek háromnegyede szerint olcsóbb és környezetbarátabb lesz a szalmatüzelés. Hasonló eredmények születtek, ha konkrétan a szalmatüzelésre vonatkozott a kérdés: a pécsi erőmű új blokkjának tüzelőanyagát a kutatásba bevontak 81 százaléka véli környezetbarátnak, 76 százaléka olcsónak és 67 százaléka hatékonynak minősítette.

Pozitív a hozzáállás a tüzelőanyag-váltás vártható következményeihez is. A válaszadók 68 százaléka szerint Pécs levegője javulni fog jövő év végétől, jelentős romlásra csak mindössze 3 százalék számít. A megkérdezettek elsöprő többsége állította azt, hogy előnye származik majd az új erőműből, mindössze 5 százaléknyian állították azt, hogy bármilyen hátrányuk fog származni az új blokk üzembe helyezéséből. A lakosság mellett az agrárszektor is várakozással tekint a szalmatüzelés beindulására. Tagjaink között több százan vannak a szántóföldi gazdálkodók, akik a megfelelő feltételek teljesülése esetén szívesen csatlakoznának az erőmű beszállítói köréhez – mondta el Huszti Zoltán, a Baranya Megyei Területi Agrárkamara titkára.

– A gazdálkodók számára a pécsi lakosság pozitív hozzáállása azt is jelenti, hogy a beruházás jövő évi átadásával már a következő évi melléktermék-hozam egy részének értékesítésével is számolhatnak. A gazdálkodók ráadásul a szalma-eladás mellett jelentős lehetőségeket látnak az energianövények termesztésében is. Utóbbiakat ugyanis olyan, jelenleg kihasználatlan földeken is lehetne termeszteni, amelyek minőségük miatt gabonatermesztésre nem alkalmasak.

A szalmatüzelésű erőmű megépítése a tervek szerint jövő év végén fejeződik be. Az új, 35 MW-os biomassza-tüzelésű kazán kiváltja a jelenlegi földgáztüzelésű blokkokat, és kiegészíti a meglévő, faapríték-tüzelésű kazánt. A megújuló, környezetbarát és az ellátás biztonságát növelő erőforrás belépésével így Pécs lesz ország első, teljes egészében zöld eredetű távhővel fűtött városa.