Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Rekord hatékonyságú napelemet alkotott az NREL
Az amerikai szakemberek találmánya közel 40 százalékos hatásfokkal üzemel.

Minden eddiginél hatékonyabban működő napelemet hoztak létre az amerikai  National Renewable Energy Laboratory (NREL) kutatói munkatársai.

A csapat új rendszere a Nap által biztosított megvilágítással azonos fényviszonyok között 39,5 százalékot tudott felmutatni. A legújabb napelem produktivitása az NREL fejlesztőinek saját, 2020-as, 39,2 százalékos rekordját tudta felülmúlni.

Összehasonlításképpen, a gyakran használt szilícium-napelemek és az egyre elterjedtebb perovszkit-napelemek 25 százalék körüli hatékonysággal termelnek, a két anyagot kombináló tandem napelemek pedig nagyjából 30 százalékos teljesítményt kínálnak.

A csúcsdöntő napelem egyik jellegzetessége, hogy három „átmenetet” tartalmaz – ezek azok a komponensek, amelyek fény hatására elektromos áramot produkálnak. Mindegyik átmenetet más-más anyagból – jelen esetben a legfelsőt gallium-indium-foszfidból, a középsőt gallium-arzenidből, a legalsót pedig gallium-indium-arzenidből – állítják elő. Ez a három anyag a fény különböző hullámhosszaira érzékeny, ami lehetővé teszi, hogy a panelek több energiát takarítsanak be a Nap sugaraiból.

Forrás: NREL

A rekord hatékonyság elérését segítő másik áttörés az volt, hogy a középső réteget kvantumvölgyekkel (quantum well) teleszórva hozták létre a tudósok. Ezen nanostruktúrák kialakításával a gallium-arzenid-réteg elektronmentes, ún. tiltott sávját ki lehetett szélesíteni, és így a társaival közösen mutatott teljesítménye jelentősen javult.

Bár az NREL találmánya a napelem-technológiai fejlesztéseknek egyszer majd jelentős lendületet adhat, a szakemberek szerint a sajátjukhoz hasonló napelemek gyártásának költségein még sokat le kell faragni ahhoz, hogy a megoldás alkalmazása kifizetődő legyen.