A rákos sejtek elpusztítására képes mikrorobotok kifejlesztésén dolgoznak a Max Planck Intézet munkatársai.
A kis kreatúrák elméletileg úgy néznének ki, mint a fehérvérsejtek, és úgy is közlekednének a páciens véráramában, de az irányításukat erős mágnesekkel oldanák meg. A robotokat nikkel- és aranybevonattal, valamint rákellenes gyógyszerekkel borítanák be, illetve a különböző sejtek beazonosítására képes biomolekulákkal is felvérteznék őket. Amikor ezek a részecskék a rákos sejtekhez tapadnak, a robotok UV-fény hatására eresztenék a kártékony elemekre az orvosságot.
A tudósok azt tapasztalták, hogy egy mesterséges véredényben erős mágnes használatával a mikrorobotokat a vérárammal szemben is mozgatni tudják. A nyomon követhetőségen és az irányíthatóságon mindazonáltal még akad csiszolnivaló, szóval sok időre lesz még szükség, mígnem a technikát emberek szervezetében is tesztelni tudják.
