Az amerikai Energiaügyi Minisztérium Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) nevű intézményének szakemberei kidolgoztak egy technikát, amely mágneses nanorészecskéket használ fel a vízben található lítium és egyéb ásványok kinyeréséhez.
A tudóscsapat számos ipari cégóriással közösen már el is kezdte tesztelni a módszerét, amely a megújulóenergia-megoldások költséghatékonyságának növelése mellett, az Egyesült Államok lítiumimporttól való függőségét is segíthet csökkenteni.
Mint tudjuk, a lítium az akkumulátorok és más elektronikus berendezések gyártásában mindmáig alapvető jelentőségű nyersanyagnak számít. Bár az ásvány globális piaca az előrejelzések szerint 2028-ra elérheti a 8,2 milliárd dollárt, az Egyesült Államokban a jelenlegi eszközökkel nagyon kevés lítium kitermelésére van lehetőség.
Ez most megváltozhat, a PNNL új, szabadalmaztatás alatt álló módszere ugyanis jelentősen megfizethetőbbé és egyszerűbbé teheti a sztárfém beszerzését.

Ami a koncepciót illeti, a laboratórium szakemberei adszorbens héjjal körülvett, mágneses nanorészecskéket állítanak szolgálatba a lítium (és potenciálisan egyéb ásványok) rabul ejtéséhez. A folyamat során a korpuszkulát beborító fémorganikus vázszerkezet (MOF) elnyeli a lítiumot, és így, mágnes alkalmazásával a fémet a nanorészecskékkel együtt könnyedén ki lehet emelni a vízből.
A technológia óriási előnye, hogy a nanorészecskék a lítium eltávolítása után újrahasznosíthatók.
A megoldás alkalmazása például a geotermikus erőművekben használt sós egyvelegben, valamint az olaj- és gázkitermelés során kinyert felszín alatti vizekben különösen célszerű lehet. Egy nemrég készült jelentés szerint például csak a kaliforniai Salton-tenger mentén működő 11 geotermikus erőmű ilyen módon akár az amerikai lítiumkereslet több mint tízszeresét is fedezni tudná.
(Forrás: Interesting Engineering)
A nyitókép forrása: Adobe Stock

