Nem véletlenül kap egyre nagyobb figyelmet az ipari digitalizáció vagy más néven az ipar 4.0. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az S&T Consulting Hungary e témakörben végzett felmérésében a megkérdezett vállalatok 10-es skálán átlagosan 5,6-ra értékelték jelenlegi digitalizáltsági szintjüket.
A nyitás az ipar 4.0 felé láthatóan elindult, de hosszú még az út a lehetőségek nagyobb kihasználásáig. Magyarország sajnos le is van maradva a környező országokhoz mérten ezen a téren. A gyártók – ahogy az S&T Consulting kutatásából is egyértelműen kiderült – a költséghatékonyabb megoldásokat keresik, azaz a teljes géppark „okos” gépekre történő cseréje nem perspektíva számukra. A fejlődéshez első lépésként meg kell tanulniuk a cégeknek céltudatosan használni a meglévő eszközeiket. Azoknak a vállalatoknak, amelyek nem szeretnének a versenyben lemaradni, mindezt a lehető leggyorsabban kell elérniük.
A technológia már a kezünkben van
Az ipar 4.0 az elkövetkező néhány évben a teljes ipari szektort meg fogja reformálni a tervezéstől kezdve a karbantartáson át és a gyártási folyamatok optimalizálásán keresztül egészen a kutatás-fejlesztésig, árazásig vagy akár a termékbevezetésig. Ráadásul a legtöbb technológia már jó ideje elérhető, és az élet számos területén már alkalmazzák ezeket. Az IT-ban már évek óta használnak szenzorokat, mobilkommunikációt és wifit. Több mint 10 éve lehetőség van a hálózati forgalmak terrabájtjainak elemzésére, például a hackerek beazonosítására is hasonló technológiák használatosak. A hatalmas mennyiségű adat elemzésére és a BI dashboardok fejlesztésére kifinomult módszerek állnak rendelkezésre.
Azoknak, akik elsők akarnak lenni az ipar 4.0 területén, és ezáltal versenyelőnyre szeretnének szert tenni, első lépésként ezeket a már meglévő technológiákat kell beépíteniük mindennapi működésükbe. A Roland Berger kutatása alapján ugyanis ipari digitalizációval 25 százalékos ROCE- (tőkemegtérülés-) növekedés és közel 7 százalékos profitabilitásnövekedés érhető el, azaz az fejlesztés eredményei bizonyítottan jelentősek.
Felokosítás az ipar 4.0 első lépése
Szabó Péter, az S&T Consulting nemzetközi rendszerintegrátor ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a magyar vállalatok egy részénél már rendelkezésre áll egy alap technológia, amelyet „felokosítva” ráléphetnek az ipari digitalizáció útjára. A legtöbben alkalmaznak vállalatirányítási rendszereket, a megrendeléseket digitálisan követik, a karbantartásokat, leállásokat elektronikusan rögzítik, gépsoraik sok paramétert gyűjtenek a gyártási folyamatról. Hatalmas adatvagyonon ülnek, amelynek lehetőségeit sokszor nem használják ki. A megfelelő kommunikáció biztosításával, esetleg további szenzorok és mérések beépítésével, de még inkább a különböző rendszereik összekapcsolásával, adataik automatizált feldolgozásával és elemzésével termelésük hatékonyságát jelentősen javíthatják.
A folyamatok átgondolásával érdemes kezdni
A S&T Consulting tapasztalati alapján a magyar gyártócégek többek között a következő hibákat szokták elkövetni, és ezáltal meglévő technológiai eszközeik lehetőségeit nem használják ki teljes körűen:
- Manuális adatrögzítést végeznek, amelynek következmény a nagy hibaszázalék.
- Szenzorok hiányában nem automatizáltan mérik gépeik teljesítményét.
- Nem integrálják rendszereiket, nem látják és menedzselik integráltan a gyártási és logisztikai folyamataikat.
- Nem fordítanak elég figyelmet az adatok elemzésére, következtetések levonására.
- Nem figyelnek megfelelő mértékben az IT-biztonságra.
- Elvetik a digitalizációs fejlesztéseket, mivel nincs erőforrásuk teljesen új gépsorokra, pedig a meglévő eszközeiket is „felokosíthatnák”.
Nem szabad tehát elfelejteni, hogy az ipar 4.0 nem az új okos eszközök beszerzésénél kezdődik, hanem a folyamatok átgondolásával, a meglévő eszközök hatékonyabb kihasználásával és az egész gyártási folyamatba, rendszerbe való integrálásával, amire sajnos sok gyártó vállalatnak nincs saját erőforrása és szaktudása. A rendszerintegrátorok rendszerekben gondolkozva, széleskörű tapasztalatikat felhasználva segíthetenek a gyártó cégeknek személyre szabottan kiválasztani azokat az irányokat, amelyekkel valóban hatékonyságnövelést lehet elérni, és az ipari digitalizációnak köszönhetően valós versenyelőnyre lehet szert tenni.