Egyszerű, mégis szokatlan módszerrel hasznosítanák a használaton kívül helyezett bányákat. Az elektromos energia tárolásában lehetne őket kihasználni, ehhez csupán homokra vagy hasonlóan nehéz anyagra van szükség, illetve egy használaton kívüli bányára.
A gravitációs akkumulátor elve, hogy az anyagot a mélybe engedve regeneratív fékezéssel lehet kinyerni az energiát a rendszerből. Hasonló fékezési megoldást használnak az autókban is, amikor a jármű fékezése során a felesleges mozgási energiát visszanyeri a rendszer.
Az energiatárolási megoldások fejlesztésére azért van szükség, mert a megújuló forrásokkal termelt energia nem egyenletesen áll rendelkezésre. A termelési és fogyasztási csúcsok kiegyenlítéséhez jó hatásfokú és rugalmas tárolók kellenek.
Amikor az áram épp olcsó (mert nagy belőle a termelés), akkor a homokot a bánya mélyéről fel lehet hozni, amikor pedig kevesebb áll belőle rendelkezésre, akkor a süllyesztésével és a fékezéssel energia nyerhető ki a rendszerből.
Ehhez pedig napjainkban világszerte akár több millió olyan bányagödör is rendelkezésre állhat, amit más módon nem hasznosítanak.
Forrás: IFL Science
A borítókép illusztráció, forrása: IFL Science/Shutterstock.
