Az egy Arctic Astronautics nevű, finn miniműholdgyártó startup és az Európai Űrügynökség (ESA) együttműködésében összeeszkábált, WISA Woodsatre keresztelt szerkezet héját nyírfából előállított furnérlemez alkotja, ami érdekes módon a világűrben uralkodó mostoha körülményeknek is meglehetősen kitartóan ellenáll.
A szatelliteket hagyományosan alumíniumból és annak ötvözeteiből állítják elő. Az alapanyag lecserélését az indokolja, hogy ezek a változatok a bolygónk légkörébe visszatérve általában nem hamvadnak el teljesen, és így űrszemét válik belőlük. A fakockák ezzel szemben sokkal nagyobb valószínűséggel semmisülnek meg az atmoszférában.
Ugyan a szatellit belsejében az elektronika rögzítéséhez néhány könnyű fémlemez is helyet kapott, a megfelelő időben a műholddal együtt állítólag ezek is jó eséllyel megszűnnek létezni.
Az ESA a WISA Woodsat számára július 9-én már meg is adta a repülési engedélyt. Ha mindegy jól megy, 2021 végén, a Rocket Lab Electron elnevezésű rakétájának fedélzetén fogja elhagyni a Földet a szerkezet.
A küldetés keretében a szakemberek azt kívánják megvizsgálni, hogy a faanyagokból, méghozzá mindenekelőtt a nyírfa furnérlemezekből készült eszközök miként reagálnak a vákuumra, a sugárzás bizonyos fajtáira, illetve a szélsőséges fagyra és forróságra, vagyis, hogy az űrben fellelhető speciális környezeti viszonyok között is életképesek maradnak-e.