Az Egyesült Államok Űrhadereje idén nyáron ismét pályára állítja a világ egyik legfejlettebb és legtitokzatosabb űrrepülő eszközét, a Boeing által fejlesztett X-37B-t. Az Orbital Test Vehicle (OTV) nyolcadik küldetése augusztus 21-én veszi kezdetét a floridai Kennedy Űrközpontból, a SpaceX Falcon 9 rakétájának segítségével.
Az Űrhaderő szerint az X-37B egy „dinamikus és rugalmas űreszköz, amely számos tesztet és kísérletet hajt végre, hogy felgyorsítsa a következő generációs újrahasznosítható űrtechnológiák és műveleti eljárások fejlesztését.” Polgári értelemben ez annyit jelent, hogy a fedélzetén titkos és nem titkos eszközöket is hordoz, melyek célja többek közt az Egyesült Államok védelmi képességeinek erősítése.

Az X-37B nem csupán egy újrahasznosítható robotrepülőgép, hanem egy önállóan működő, több hónapon vagy akár éveken át üzemelő űreszköz, amelynek célja a következő generációs katonai és polgári technológiák pályára állítása és kipróbálása. A 9 méter hosszú, napelemekkel működő űrrepülő legutóbbi küldetése során 437 napot töltött Föld körüli pályán, de volt már példa 908 napos küldetésre is. Ez a hosszú élettartam azt mutatja, hogy az X-37B jelentheti az újrahasznosítható űrplatformok jövőjét.
A mostani küldetés egyik legfontosabb kísérlete egy lézeralapú kommunikációs rendszer tesztje, amelyet az amerikai Légierő Kutatólaboratóriuma fejlesztett ki. Az adatokat infravörös lézerfénnyel tervezik továbbítani alacsony Föld körüli pályán mozgó műholdakra. Ez az eljárás nemcsak gyorsabb, hanem biztonságosabb adattovábbítást is jelent, mint a hagyományos rádiófrekvenciás megoldások.

A másik jelentős projekt egy kvantumalapú inerciarendszer, amely GPS nélküli navigációra ad lehetőséget. A rendszer atomok gyorsulásából és forgásából számítja ki az aktuális pozíciót, így akár olyan környezetben is használható, ahol a műholdas helymeghatározás nem elérhető – például ellenséges zavarás vagy mélyűri küldetések esetén.
Forrás: Popular Science
Borítókép forrása: Breaking Defense

