hero
MTIGyártásTrend
Becsült olvasási idő: 1 perc
Teljes kiszáradás vár ránk vagy erdős-sztyeppévé válik az ország?
Az ELTE kutatói friss tanulmányukban figyelmeztetnek a klímaváltozás várható komoly következményeire. Klímamodell szimulációk szerint, ha ugyanilyen ütemben folytatódnak a globális üvegházhatású-gázkibocsátások és erősödik a klímaváltozás, akkor tovább fog növekedni a száraz területek aránya Magyarországon.

Kis Anna, Szabó Péter, Pongrácz Rita a Masfelfok.hu oldalon közzétett tanulmányukban az egyre erősebb éghajlatváltozás miatt a száraz területek terjedését valószínűsítik, elsősorban az Alföld északi és középső részein, a Kisalföldön és a Dunántúl északkeleti részén. A folyamat évtizedek óta tart, a hetvenes-nyolcvanas évekhez képest már most 84 százalékról 68 százalékra csökkent a nedves területek aránya a júniusi adatokat összevetve - írták. 

A  havi átlagos csapadékösszegen és hőmérsékleten alapuló, ún. de Martonne index (DMI) különböző kategóriáinak 2001–2020 időszakban augusztusban megfigyelt előfordulása (balra), valamint a 2041–2060 és 2081–2100 időszakra az optimistább RCP4.5 (jobbra fent) és a pesszimista RCP8.5 (jobbra lent) forgatókönyvet figyelembe vevő klímaszimulációk átlaga alapján. A szerzők ábrája. Forrás: Masfelfok.hu

Az előrejelzés több lehetőséget vázol föl. A legkedvezőtlenebb alapján a század végére az Alföld teljes egészében száraz terület lehet, és csak a nyugati országrész marad csapadékosabb. Elképzelhető, hogy Magyarországot túlnyomórészt, akár 85 százaléknál is nagyobb mértékben erdős sztyeppe uralhatja az évszázad második felére, ezzel együtt a bükkerdők teljesen eltűnhetnek, és a tölgyesek is nagyon kis területre szorulnak vissza. 

„A 21. század végére általánosságban csökkenés valószínűsíthető a nedves kategóriába eső területek kiterjedésében, különösen, ha a jelenlegi kibocsátási tendenciákkal számoló szcenáriót tekintjük….2021–2040-re az erdős-sztyepp-klíma kiterjedésének növekedése valószínűsíthető, amely így átlagosan 43-62 százalékot foglalhat el az országból, forgatókönyvtől függően"- írták a tanulmányban. 

A kevésbé súlyos lehetőség az, hogy a kiszáradás kisebb területre korlátozódik, az Északi-középhegység és a Dunántúl jelentős része megmarad nedves területnek. Ebből is látszik, hogy nem mindegy, mi történik addig, hiszen a mostani intézkedésektől függ a változások mértéke a következő évtizedekben - tették hozzá. Az éghajlatváltozás belföldi hatásairól szóló tanulmányt a masfelfok.hu oldalon tették közzé.

Forrás: MTI/Masfelfok.hu

A borítókép illusztráció,  forrás: Adobe Stock