Nagy-Britannia bejelentette, hogy a tervek szerint az ország első fúziós erőművé alakítanak egy bezárt szénüzemet.
Az elképzelés annyiban újdonság, hogy részben magántőke bevonásával szeretnék megvalósítani, a brit fúziós energiaipar kiépítése részeként. A kormányzati Spherical Tokamak for Energy Production (STEP) program 2040-ig szeretné kiépíteni a kereskedelmi fúziós ipart az Egyesült Királyságban.
Az erőmű a Gainsborough közelében található, egykori széntüzelésű West Burton erőmű helyén épül majd, amely 1966-ban került üzembe helyezésre és 2023-ig működött. A revitalizáció költsége 266 millió dollár (68 Mrd forint) lesz.
A brit energiaminiszter szerint a fúziós szektor támogatása nemcsak az Egyesült Királyság energiafüggetlenségét erősíti meg, hanem felgyorsítja az innovációt, a kutatást és a jövőbeli képzett munkahelyek teremtését a tiszta energia területén. A fejlesztés várhatóan akár 8 ezer munkahelyet teremt a kivitelezés csúcsidőszakában, további hosszú távú álláslehetőségekkel a mérnöki, üzemeltetési és a tágabb értelemben vett ellátási lánc területén, mondta Lord Patrick Vallance, az Egyesült Királyság tudomány-, kutatás- és innovációs államtitkára.
Nemrégiben írtunk arról, hogy Németországban és az USA-ban is tervezik a fúziós erőművek létesítését, illletve az Európai Unió is támogatja a kutatásokat.
Forrás: Intertesting Engineering
Borítóképünk illusztráció, forrása: Stock Adobe

