A pozitív visszajelzés megerősít
A Richter Gedeon Nyrt., a hazai és nemzetközi gyógyszergyártó döntéshozói felismerték, hogy a nemzetközi vállalat stabilan produktív működéséhez, hosszú távú céljaihoz és prosperálásához prioritásként kell kezelni a munkavállalókat, hiszen a mentális jóllét ma már nem magánügy, a kiegyensúlyozottabb, elégedett munkavállalók motiváltabbak, hatékonyabbak, kreatívabbak és elkötelezettebbek. Ezen progresszív megközelítésnek az eredménye, hogy számos jó megoldás közül két projektet beneveztek az Év Gyára Projektverseny Az év HR megoldása az iparban kategóriába, és mindkét benevezett projekt díjazott lett.
Az emberközpontú visszajelzési kultúra fejlesztésére kidolgozott rendszerük, amely egy visszajelzési rendszer digitálisan vagy papíron, finalista lett a versenyen. Az ötlet alapja, hogy pozitív visszajelzést adni vagy köszönetet mondani egy munkatársnak még kiemelkedő vállalati kultúrában sem könnyű feladat. A cég egy olyan átfogó, kreatív és intuitív visszajelzési rendszer és kultúra bevezetését valósította meg a cég belső rendszere, a SuccessFactors digitális felületét használva, mely papíralapú és digitális formában is lehetővé teszi elismeréskártyák és jelvények segítségével a pozitív visszajelzést, és ezzel átütő sikert ért el a munkavállalók körében. A kezdeményezés segítségével megoldható, hogy a Richter munkatársai funkciókon és szervezeti kereteken átívelően köszönjék meg kollégáik szakmai teljesítményét, támogató hozzáállásukat és szociális kompetenciáikat. A projekt kiemelt célja volt, hogy digitális és offline megoldások integrálásával modernizálja az emberközpontú vállalati kommunikációs kultúrát – különös tekintettel a termelési területekre és a kékgalléros kollégákra. A cég beszámolója szerint az aktivitás jelentősen hozzájárult a visszajelzési kultúra fejlesztéséhez: újszerű és gyakorlatias eszközt kínál a munkatársaknak arra, hogy a vállalati értékek üzeneteivel összhangban ismerjék el a kollégák fontos, de nehezen számszerűsíthető teljesítményét, mint a pl. a támogató hozzáállás, facilitáló vezetés, kreatív munkahelyi megoldások és ötletek kidolgozása, extra elkötelezettség, csapatjátékos szerepvállalás, személyes sikerek megélése. Az aktivitás horizontális és vertikális irányban egyaránt lehetőséget teremt a közvetlen és pozitív kommunikációra – a kezdeményezés hatékony visszajelzési megoldást ad olyan munkatársak számára is, akik egyébként nehezebben kommunikálnak (pl. kékgallérosok, sori munkavállalók), és közel hozza a többi vállalati kezdeményezést is. A program sikerességét bizonyítja, hogy a digitálisan kiosztott jelvények száma 2018 és 2022 között meghúszszorozódott.
A mentális jóllét közügy
Szintén a Richter Egyensúly programja, amely törekvés a kiegyensúlyozott mindennapok elérésére, kategórianyertesként végzett a versenyen. Célja, hogy a vállalatnál minél többen tegyenek a fizikai-mentális egészségért, és együtt formálják ilyenre a munkakörnyezetet is.

fizikai-mentális jóllétére
A program egy több mint kétezer fős, kérdőíves stresszfelméréssel indult, ennek eredményei alapján kezdődött az ötletgyűjtés és tervezés a munkavállalók mentális egészségének támogatására. A program a kezdetektől célirányosan használja a meglévő adottságokat, pl. a saját uszodát, az igénybe vehető szakrendeléseket és vállalati üdülőket. Ezekre építve a Richter történetében teljesen új kezdeményezések indultak: úszásoktatás, tematikus hétvégék, jógaórák.
2021-ben egy komplex, egész éves, a teljes állományt megszólító program indult változatos aktivitásokkal, mindhárom telephelyre kiterjesztve (Budapest, Debrecen, Dorog) és az online lehetőségeket is kiaknázva. Az Egyensúly program három fő pilléreként egyrészt a mentális egészséget támogatták élményszerű tanulási alkalmakkal, edukációs anyagokkal, hogy a kollégák tudatosabbá és motiválttá váljanak saját jóllétük iránt. Másrészt a fizikai aktivitást, a mozgást, táplálkozást és egészségmegőrzést ösztönözték közösségi és egyéni programokon keresztül. Illetve a jó közérzetet segítették a munkakörnyezet és ergonómia alakításával.

Az Egyensúly program hatását az mutatja meg leginkább, hogy maguk a résztvevők váltak a programok motorjává. A tervezett férőhelyek legkésőbb másnapra beteltek, a túljelentkezés miatt több turnusban indult úszásedzés, duplázták a jógaórák számát, míg az online webinárok magas nézőszáma új témákat, vendégelőadókat inspirált. Emellett az aktív programokon új mikroközösségek formálódtak és új ismeretségek születtek, miközben a résztvevők megélhették a csapat támogató erejét. Az Egyensúly program sikeresen beépült a mindennapokba, hatékonyan támogatva a fizikai-mentális egészségmegőrzést, a stresszkezelést és a kiégés megelőzését. A mentális jóllétnek a cég tapasztalata szerint mérhető hatása lehet a munkahelyi teljesítményre nézve: a relaxációs technikákkal javul a koncentráció, a sporton keresztül magasabb a kollégák energiaszintje, az aktív stresszkezelés hozzájárul a stabil teljesítőképességhez, az egészségtudatosságnak és betegségmegelőzésnek köszönhetően pedig csökkenhet a betegszabadságok száma.
Digitalizálták az EHS-folyamatokat
Európa legnagyobb izocukorgyára, a szabadegyházi Hungrana Kft. az EHS- (Environment, Health, Safety) folyamatok digitalizációjával finalistaként végzett a HR kategóriában. A cég az élelmiszeripar számára állít elő alkoholokat, cukrokat és számos takarmányfélét, illetve táplálék-összetevőket és adalékanyagokat. A társaság működése immár évtizedes távlatban SAP-alaprendszereken, illetve egyedi fejlesztésű, specializált modulokon nyugszik, most ezt egészítették ki az EHS-folyamatok digitalizációjával, amely az SAP EHS-moduljaiban valósult meg. Mindezt az tette lehetővé, hogy a vállalatnál az EHS-folyamatok jól szabályozott keretek között működnek, így jól digitalizálhatók. Bevezették az SAP munkaengedélyezési modulját, az eseménykezelési modult, a környezetvédelmi modult, illetve a jogszabályi megfelelősségi modult. A modulok segítségével transzparens EHS-folyamatokat tud biztosítani a vállalat, amelyek megfelelő információval és riportokkal támogatják a különböző divíziókat, valamint jogszabályi megfelelést is biztosítanak, így elkerülhetők az esetleges bírságok. A projektnek köszönhetően az EHS-folyamatok integrálódtak a vállalatirányítási rendszerbe, így azok más modulokkal közösen tudnak együttműködni. Az EHS-folyamatok egy vállalat működését támogató funkciók. A kockázatok megfelelő kezelése, a jogszabályi megfelelés, a környezetvédelmi határértékek tartása mind-mind egy cég hosszú távú céljait támogatja.
Az SAP EHS-fejlesztés Magyarországon először itt valósult meg. A cég számára nagy előrelépés volt, hogy ilyen funkciókat integráltan tud használni, így azonnal megfelelő információt tud nyújtani a kollégák számára.

Átfogó program a lelki egészség megőrzéséért
Finalistaként végzett a HR kategóriában az Audi Hungaria Zrt. Lélekmentő programja. Az Audi Hungaria Zrt. közel 12 ezer munkavállalót foglalkoztat a győri telephelyen, mely autó-motor, szerszám- és exkluzív szériaelemek gyártásával, autó-, motorfejlesztéssel és a VW-konszern számára „shared competence”-alapú szolgáltatások nyújtásával foglalkozik. A nemzetközi, hazai és vállalati statisztikák is felhívták a vállalat figyelmét arra, hogy a lelki egészség megőrzése kiemelkedően fontos, ez hívta életre az Audi Hungaria Lelki Egészség Szolgálatát. A 2022-ben megvalósult projekt, amelyet öt munkatárs irányított, validált pszichológiai kérdőívek és személyes anamnézisfelvétel segítségével történő mentális státuszfelméréssel kezdődött. Az eredmények függvényében számos lehetőséget biztosított a program a mentálhigiénés támogatásra: önfejlesztő, mentálhigiénés és pszichológiai tanácsadási, illetve pszichiáterrel és klinikai szakpszichológussal való egyeztetési lehetőséget. A program keretében a tapasztalatok összegzése alapján kampányokat, „Lélekmentő” napokat szerveztek a dedikált kollégák az aktuális témák köré, pl. a lelki egészséggel kapcsolatos tabuk ledöntése, a stresszkezelés és a kiégés témákban. A rendezvényeken túl „Lelki egészség” online rovatot vezetnek cikkekkel, videókkal, podcastokkal, létrehoztak egy stresszkezelő e-learning-csatornát, amely otthonról két nyelven is elérhető. Az ellátó team tagjai folyamatos belső és külső továbbképzésben részesülnek, és tapasztalataikat megosztják az egészségügyi központ szakdolgozóival is „belső tudástranszferként”. A szolgáltatások minden dolgozó számára ingyenesen biztosítottak. A folyamatos és strukturált mentálhigiénés támogatás a cég szerint egyértelműen szolgálja a dolgozói well-being szintjének emelését, a munkával és az élettel való elégedettség fokozását, a munkahelyhez való kötődés fokozását, a kétoldalú bizalom, a jóllétért való közös felelősségvállalás gondolatát. Nem utolsósorban a gondoskodó munkáltatói imázs a munkavállalók hosszú távú megtartására elsődleges hatással bír, márpedig a szakképzett munkaerő megtartása a jelen munkaerőpiaci viszonyok közepette kiemelkedő jelentőségű vállalati cél.
Cél a dolgozók megtartása
Special Mention elismerésben részesült a Continental Automotive Hungary Kft. veszprémi telephelyén bevezetett Kompenzációs és megtartási csomag projekt. A harminc éve működő, elektronikus vezérlésű fékrendszerek (ABS, ESC) fejlesztésével és azok komponenseinek gyártásával foglalkozó vállalat HR-stratégiájában 2019 óta kiemelt helyen szerepel munkavállalók megtartása. A vállalat legnagyobb értékként a munkavállalók szaktudására és hűségére tekint, így már a Covid-járvány által előidézett kényszerűségek előtt igyekeztek olyan intézkedéseket hozni, melyek jobban illeszkednek a munkavállalói igényekhez, és amelyek elősegítik a munkatársak kényelmét és elégedettségét. A törekvések 2022-ben kapták a Kompenzációs és megtartási csomag gyűjtőnevet, bár a különböző elemeket már 2019-től folyamatosan vezette be a vállalat. A csomag elemei között szerepel többek között a munkavállalói vélemények mentén kialakított cafetériacsomag, a magánorvosi ellátás lehetősége, a távmunka bevezetése még a pandémia előtt – ennek hatására a Covid-járvány kitörésével szinte zavartalanul működött a home office rendszer. Emellett megnövekedett összeggel működik a rászorultsági alapon kapható szociális támogatás, a munkavállalói kedvezményprogram keretében a munkavállalók kedvezményes áron válogathatnak bizonyos üzletek termékeiből és számos szálláshely közül, de bevezették minden hét csütörtökjén a gyümölcsnapot is.
Ezen túlmenően a vállalat javította megtartási erejét azáltal, hogy lehetőséget kínál a szellemi alkalmazottaknak, hogy a gyártósoron dolgozzanak. Ez elősegítette a különböző részlegek közötti akadályok lebontását, valamint egy együttműködésen alapuló és befogadóbb munkakörnyezet kialakítását. Ezen lehetőség felkínálásával a vállalat hozzájárult a keresztfunkcionális készségek kialakításához az alkalmazottak körében, ami előnyös a vállalat hosszú távú növekedése és terjeszkedése szempontjából. Sokat lendített a munkavállalói hűségen, hogy a pandémia alatt a megpályázható támogatásoknak köszönhetően nem kellett a munkabéreket csökkenteni, a fizikai állomány nyolcvan százaléka öt évnél régebben dolgozik a vállalatnál. Végül, de nem utolsósorban a jótékonysági célok támogatásával a vállalat demonstrálta elkötelezettségét a társadalmi felelősségvállalás iránt, ezzel hozzájárult az alkalmazottak elköteleződésének és motivációjának növeléséhez. Tapasztalatok szerint a régióban egyedi juttatási csomagnak köszönhetően a vállalat fluktuációs rátái rohamosan csökkennek.
Önkéntes programmal a közösségért
A győri székhelyű Audi Hungaria Magyarország egyik legnagyobb exportőre, az egyik legnagyobb árbevételű vállalat, valamint a térség legnagyobb munkáltatója 12 000 alkalmazottal. Tenni jó önkéntes programjukkal a verseny Special Mention elismerését érdemelték ki.

Az „audis közösség” sok éve végez önkéntes munkát a régióban: óvodák, táncházak, hagyományőrző egyesületek, tanösvények, orvosi rendelők, állatmenhelyek és tornatermek szépültek meg, újultak meg és korszerűsödtek a közösségnek köszönhetően. A koronavírus több folyamat tervezhetőségét megnehezítette, de az önkéntes közösség tenni akarását nem akadályozta. Így a konszernen belül egyedülálló módon, a munkatársak humán erőforrását és szellemi tőkéjét aktiválva két alkalommal, 2021 és 2022 októberében szervezték meg az önkéntesség hónapját, amely keretében Győrben és a környező településeken közel húsz intézményben nyújtottak segítséget a résztvevők az intézmények szükségleteire reagálva. Lombot takarítottak, gyermekek kórházi napjait tették könnyebbé, gyermekotthon bútorainak lomtalanításában segédkeztek, falakat és kerítéseket festettek, időseknek vásároltak be. Ezenfelül előadásokat tartottak a válságmenedzsment, az energiaellátás biztosítása, valamint a járműipari transzformáció témakörökben, mindezt egy egész hónapon keresztül. A „Tenni jó!” önkéntesség hónapja tanúbizonyságot tesz a munkatársak önkéntes jópolgári minőségéről akár egy pandémia által zavart környezetben is. A kezdeményezés sikere megmutatta, hogy az önkéntesség ereje képes kilépni a vállalati keretekből.
Az összeállítást készítette: Zákányi Virág
Cikkünk eredetileg a GyártásTrend magazin nyári lapszámában jelent meg, amely ezen a linken olvasható.

