hero
GyártásTrend
Becsült olvasási idő: 1 perc
Már zenét is szerez a Google-robot
Mesterséges intelligenciával bármilyen műfajú zenét képes létrehozni egy szöveges leírásból.

A Google mesterséges intelligenciával erősítette a MusicLMnevű kísérleti projektjét, ami olyan jól sikerült, hogy a rendszer egy egyszerű szöveges leírással bármilyen műfajú zenét képes létrehozni (a linkre kattintva meg is hallgathatunk néhány alkotást). Természetesen nem ez az egyetlen mesterséges intelligenciával működő zenegenerátor, mások is kutatják a témát. Ami a Google-t megkülönbözteti a többiektől, az a hatalmas adatbázisa (280 ezer órányi zene), illetve magának a rendszernek a működése. 

A mesterséges intelligencia nemcsak műfajokat és hangszereket képes kombinálni, hanem olyan absztrakt fogalmak felhasználásával is ír zeneszámokat, amelyeket a számítógépek általában nehezen tudnak felfogni. Csak be kell írni a számítógépbe, hogy milyen hangulatú zenét szeretnénk – például félelmetest vagy vidámat, esetleg űrszerűt – és a program pillanatok alatt leszállítja a komplett muzsikát. Ráadásul a technológia még dúdolás, fütyülés vagy egy festmény leírása alapján is képes dallamokat alkotni. 

A MusicLM-et szerzői jogi aggályok miatt egyelőre nem a nagyközönségnek szánják. Mivel az újonnan generált zenék 1 százaléka felismerhetően megegyezik más dalokkal, a mesterséges intelligencia alapú zenék sérthetik a szerzői jogokat. 

A borítókép illusztráció, forrás: Adobe Stock