Magyar idő szerint szeptember 27-én éjjel csaknem egyéves, űrbéli utazást követően elérte desztinációját a NASA kisbolygó-eltérítő űrszondája, sőt, a terveknek megfelelően neki is csapódott az égitestnek. Jóllehet, a karambolra vonatkozó adatok begyűjtése még folyamatban van, a hivatal földi irányítóközpontja szerint az ütközés minden kétséget kizáróan bekövetkezett. A jármű nagyjából 14 000 mérföld (22 500 kilométer) per óra sebességgel haladt, amikor egy Didymos nevű aszteroida Dimorphosra keresztelt holdját telibetalálta.
A manőver a NASA DART nevű programjának kiteljesedéseként értékelhető. A szervezet azt próbálja kideríteni az akcióval, hogy létezik-e olyan földi technológia, amellyel a bolygónkat veszélyeztető aszteroidákat arrébb lehet tessékelni a pályájukról.

Ugyan a szakemberek titkon azt remélik, hogy ilyen módon akár 10 perccel is lerövidíthették azt az időt, mialatt a Dimorphos egyszer megkerüli az anyabolygóját, állítólag már a 73 másodperces mínusz is hatalmas sikernek fog számítani. A NASA csapata az incidenst követő fél nap alatt fogja kideríteni, hogy milyen sikerrel zárult a művelet, a felkeresett hold keringési ideje ugyanis megközelítőleg 12 óra.
(Forrás: Engadget)
Nyitókép: a DART utolsó teljes felvétele a Dimorphosról 2 másodperccel a becsapódás előtt (Forrás: NASA/Johns Hopkins APL)

