Az austini Texasi Egyetem kutatói kifejlesztettek egy új módszert, amely egyetlen kilogramm mindennapi ételmaradék felhasználásával közel négy liter tiszta ivóvizet képes kinyerni közvetlenül a levegőből. A rendszer az ételhulladékot „molekulárisan funkcionalizált biomassza hidrogéllé” alakítja át, amely közvetlenül a légkörből gyűjti a vizet.
A kétlépcsős eljárás során a természetes poliszacharidokat molekuláris szinten módosítják. Hőellenálló, zwitterionos csoportokat csatolnak a hulladékhoz, amelyek így érzékenyebbé válnak a hőmérsékleti ingadozásokra, illetve javul a vízfelvevő és tároló képességük. Ha a biomasszát enyhe melegítésnek vetik alá, a tárolt víz tisztított formában szabadul fel. A 60 Celsius-fokos, alacsony hőmérsékleti küszöbérték jelentős, mivel fenntartható módon, például napenergiával vagy ipari folyamatokból származó hulladékhővel elérhető. Éppen ez különbözteti meg az új rendszert a hagyományos vízgeneráló módszerektől, amelyek gyakran energiaigényes hűtésre vagy petrolkémiai alapú anyagokra támaszkodnak.

A tesztek szerint a hidrogél anyag egyetlen kilogrammja naponta akár 14,19 liter vizet is képes termelni. Ez jelentősen meghaladja számos, működő atmoszférikus vízgyűjtő teljesítményét, amelyek jellemzően napi 1-5 liter vizet termelnek kilogrammonként. A technológia különösen jól működik cellulózzal, keményítővel és kitozánnal. Ez azt jelenti, hogy a biomassza széles skálája újrahasznosítható tiszta víz előállítására.

A kutatócsoport most a gyártás méretnövelésén és a kereskedelmi forgalomba hozatalhoz szükséges eszközökön dolgozik, beleértve a hordozható vízgyűjtőket, az önfenntartó öntözőrendszereket és a vészhelyzeti ivóvízkészülékeket.
Forrás: Interesting Engineering
Borítókép: The University of Texas at Austin

