A japán Kawasaki tavaly márciusban kezdett el dolgozni a hidrogénmotoros projekten, amely egy módosított belsőégésű motoron alapult. Decemberben mutatták be a működő prototípust, majd következtek a pályatesztek. És most, július végén debütált a finomhangolt, hidrogénnel hajtott Ninja H2 HySEr motorkerékpár. Noha korábban is készítettek hidrogénes motorokat, például a 2005-ös ENV-től a Suzuki Crosscage-ig, illetve nemrégiben a Segway futurisztikus koncepciójáig, sorozatgyártásba egyik se ment.
A hidrogénmotorok úgy termelnek energiát, mint a hagyományos benzinmotorok: levegőt szívnak be, összekeverik az üzemanyaggal, majd elégetik. A hidrogén égésekor ugyanakkor csak víz keletkezik. A hidrogén befecskendezése a hengerbe egy speciálisan kifejlesztett üzemanyag-ellátó rendszeren és hidrogén üzemanyagtartályokon keresztül történik. A percek alatt feltölthető, nagynyomású gáztartályokat általában a motorkerékpár hátuljánál helyezik el.
A Kawasaki donormotorja egy módosított 998 köbcentiméteres, soros négyes kompresszoros. Ez azt jelenti, hogy a (hidrogén)motorosok továbbra is élvezhetik a motor hangját és rezgését anélkül, hogy mesterséges morajlást kellene a fedélzeti hangszórókon keresztül élvezniük. Apró szépséghiba, hogy a környezetbarát motorozáshoz úgynevezett zöld hidrogén kellene, amely tiszta energiát használ az előállításához. A H2-nek ez a formája jelenleg inkább kivétel, mint szabály, így még valószínűleg sokat kell várni a tiszta hidrogén – nulla károsanyagkibocsátású – előállításához.
Nyitókép: Kawasaki

