hero
Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Élesben is leteszteli űrnapelemparkját a Caltech
A parányi csempékből álló hatalmas komplexumot már akár decemberben felbocsáthatja az éterbe az egyetem.

Egy űrbéli napelempark működő prototípusának letesztelésére készül a Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech). A rendszer kifejlesztésének megkezdéséhez 2013-ban százmillió dolláros támogatást kapott az intézmény.

A projektben részt vevő kutatók olyan technológiát dolgoztak ki, amely a hét minden napján, 24 órában képes a Nap energiáját átalakítani árammá. A szakemberek által összeszerelt, korszerű és ultrakönnyű szerkezetek konvertált formában még a Földre is le tudják majd sugározni az így keletkezett elektromosságot.

A Caltech projektjében alapvetően három csapat vesz részt.

Az első csoport olyan, nagy hatásfokú fotovoltaikus cellákon dolgozik, amelyek teljesítmény/tömeg aránya nagyjából 50-100-szor nagyobb a Nemzetközi Űrállomáson használt napelemekénél.

Forrás: Caltech

Egy másik különítmény olyan, alacsony költségű, ultrakönnyű technológiát fejleszt, amely az egyenáramot a Földre is lesugározható rádiófrekvenciás energiává alakítja.

A harmadik kollektíva feladata, hogy a többi csapat közös moduljait több százezer alapegységből álló „űrnapelemparkokba” rendezze. Az első kettő munkabrigád fejlesztéseit egyesítő, négyzet alakú csempék oldalai nagyjából 10 centiméter hosszúak. Ezek a modulok 2,8 grammnál is könnyebbek, és rendkívül kis helyre összesűríthetők, ami az űrbe szállításukat radikálisan megkönnyíti.

Forrás: Caltech

Ha minden jól megy, a Caltech a tengernyi alapegységből összeállított napelempark-prototípust már idén decemberben űrbe bocsáthatja, hogy aztán azonmód meg is kezdhesse vele a kísérletezgetéseket.

(Forrás: New Atlas)