GyártásTrend |

Forrás:

Bloomberg
Becsült olvasási idő: 2 perc
Az orosz dezinformáció is mesterséges intelligenciát használ az USA-ban

Amerikai tisztviselők bejelentették egy mesterséges intelligenciával (MI) működő orosz botfarm felszámolását. Az igazságügyi minisztérium szerint egy MI-eszköz közel 1000 hamis fiókból álló hálózatot hozott létre az X-en, amely dezinformációt és oroszbarát érzelmeket terjesztett.

Az amerikai igazságügyi minisztérium felfedte, hogy a szoftver által lehetővé tett rendszert az orosz államilag ellenőrzött RT médiaszolgáltató digitális médiaosztálya hozta létre. A fejlesztést nyilvánvalóan az RT főszerkesztő-helyettese vezette még 2022-ben, és az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat, a KGB legfőbb utódjának, a Szövetségi Biztonsági Szolgálatnak egy tisztje hagyta jóvá és finanszírozta.

Közeleg az amerikai elnökválasztás, felpörögnek az orosz befolyásolási kísérletek. A fotó illusztráció, forrás: Adobe Stock

Az FBI, a holland hírszerzők és a kanadai kiberbiztonsági hatóságok együtt göngyölítették fel az orosz dezinformációt. Jelentésük szerint a "Meliorator" nevű orosz eszköz képes tömegesen hitelesnek tűnő közösségi média-személyiségeket létrehozni, szöveges üzeneteket, valamint képeket generálni és más bot-személyiségek dezinformációit tükrözni. Az MI-algoritmus által létrehozott profilok amerikai állampolgároknak adták ki magukat, amerikai hangzású neveket használva, és az X-en a tartózkodási helyüket az Egyesült Államok különböző városaihoz állítva. Az igazságügyi minisztérium által bemutatott példák szürke háttér előtt készült fejképeket használtak profilképként, ami elég jól jelzi, hogy mesterséges intelligencia segítségével hozták létre őket. Az egyik Ricardo Abbott nevű fiók, amely azt állította, hogy Minneapolisból származik, egy videót tett közzé Vlagyimir Putyin orosz elnökről, amelyen Oroszország ukrajnai akcióit igazolja. Egy másik, Sue Williamson nevű fiók egy olyan videót tett közzé, amelyen Putyin azt mondja, hogy az ukrajnai háború nem területi konfliktusról szól, hanem "olyan elvekről, amelyekre az új világrend fog épülni". Ezeket a posztokat aztán a hálózat más botjai is lájkolták és újraposztolták.

A hatóságok lefoglaltak két központi fiókot, amelyet a titkos művelet a botok otthonául szolgáló X, korábbi nevén Twitter fiókok regisztrációjához szükséges e-mail címek létrehozására használt.Az igazságügyi minisztérium jelenleg azon dolgozik, hogy megtalálja mind a 968 fiókot, amelyet az orosz szereplők hamis információk terjesztésére használtak. Az igazságügyi minisztérium szerint az, hogy a műveletek amerikai székhelyű domainneveket használnak, sérti az Egyesült Államok szövetségi pénzmosási törvényeit. Az X eddig minden azonosított fiókról megosztotta az információkat a hatóságokkal, és már fel is függesztette őket. Mint a The Washington Post megjegyezte, a botok átcsúsztak az X biztonsági rendszerein, mert a bejelentkezéshez képesek az OTP-ket (one-time password)  az e-mail fiókokból másolva beilleszteni.

A politikai dezinformációt terjesztő külföldi szereplők évek óta használják a közösségi médiát álhírek terjesztésére. Most azonban mesterséges intelligenciával bővítették arzenáljukat. Még májusban az OpenAI arról számolt be, hogy felszámolt öt, Oroszországból, Kínából, Izraelből és Iránból származó titkos befolyásolási műveletet, amelyek a modelljeit használták a politikai eredmények befolyásolására.

Forrás: Bloomberg /The Washington Post

A borítókép illusztráció, forrás: Adobe Stock