hero
GyártásTrend

Rovat:

Gazdaság
Becsült olvasási idő: 3 perc
AI a HANNOVER MESSE-n: a versenyképes és fenntartható ipar kulcsa

Már csak két hónap és nyit a Hannover Messe, amelynek nemzetközi sajtótájékoztatóján jártunk. A versenyképesség fokozása, az éghajlat védelme, a jólét előmozdítása - ezek az ipar előtt álló legfontosabb feladatok. Az innovatív technológiák jelentik a kulcsot e kihívások kezeléséhez. Nem is lehet így más a kiállítás fő témája, mint az AI: egy módszer, egy eszköz, amit lehet jól használni. Norvégia mint partner ország részvételével pedig sok új információt szerezhetünk a hidrogén alkalmazásáról, hiszen ahogy mondták is, a „hidrogéné a jövő”.

„A geopolitikai feszültségek, az éghajlatváltozás, a stagnáló növekedés, a magas energiaárak és a szakképzett munkaerőhiány miatt jelenleg a költségfegyelem és a hatékonyság a vállalatoknál uralkodó téma. Ugyanakkor a mesterséges intelligencia mélyreható változásokat eredményez az ipari munka világában. Emellett a gazdasági vezetők és a szakmai szövetségek Európa dezindusztrializációjára figyelmeztetnek" - jellemzi Dr. Jochen Köckler, a Deutsche Messe AG vezérigazgatója azt a környezetet, amelyben az idei HANNOVER MESSE zajlik.

A megoldás az automatizálás, a digitalizáció és a villamosítás, a széles körű iparágközi és határokon átnyúló együttműködés, valamint a világos politikai irányvonal kölcsönhatásában rejlik. „A vásáron minden az intelligens és szén-dioxid-semleges termelésről, a mesterséges intelligenciáról, a hidrogénről és az ágazatközi energetikai megoldásokról fog szólni. A HANNOVER MESSE így különösen az európai vállalatok számára jelent majd bástyát Európa közelgő dezindusztrializációjával szemben" - mondja Köckler.

A vásárra több, mint 300 gazdasági delegációt várnak, mindenekelőtt Németország kancellárját, Olaf Scholzot, aki a norvég miniszterelnökkel, Jonas Gahr Størével együtt nyitja meg a HANNOVER MESSE-t. Ezen kívül az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen és a német gazdasági miniszter, Robert Habeck a világ vezető ipari szakvásárán eszmecserét folytat majd az ipari szektor képviselőivel. „Ha Európa meg akarja tartani a jelentős és fenntartható termelést és beruházásokat, akkor sürgősen csökkenteni kell a bürokráciát, például gyorsabb tervezési és engedélyezési eljárások révén" - szólít fel Köckler.

A vásárra több, mint 300 gazdasági delegációt várnak, mindenekelőtt Németország kancellárját, Olaf Scholzot, aki a norvég miniszterelnökkel, Jonas Gahr Størével együtt nyitja meg a HANNOVER MESSE-t. Forrás: Hannover Messe

Mesterséges intelligencia: az ipari digitalizáció következő szintje

A mesterséges intelligencia most az ipari digitalizációt a következő szintre emeli: forradalmasítja az ipart, hatékonyabbá teszi a folyamatokat és hozzáadott értéket teremt. Az AI használatával a vállalatok képesek lesznek lerövidíteni a fejlesztési időt, miközben erőforrásokat és energiát takarítanak meg.

„Lélegzetelállító az a sebesség, amellyel az AI-megoldások utat törnek maguknak az iparban. A vállalatoknak most kell befektetniük, és mindenekelőtt meg kell ismertetniük alkalmazottaikkal az AI által kínált lehetőségeket, különben lemaradnak a versenytársaktól" - hangsúlyozza Köckler. "Az AI az ipar versenyképességének és fenntarthatóságának kulcsa."

A kiállításon konkrét alkalmazásokat mutatnak be: hanggal vezérelhető robotokat, a hibákat automatikusan felismerő gépeket; vagy olyan rendszereket, amelyek a megelőző karbantartás révén csökkentik az állásidőt. Köckler: "A közeljövőben a generatív AI képes lesz gépeket tervezni. Ez alapvető változásokhoz vezet majd a mérnökök munkaköri."

A versenyképesség fokozása, az éghajlat védelme, a jólét előmozdítása - ezek az ipar előtt álló legfontosabb feladatok. Forrás Hannover Messe

Mikor jön el a hidrogéngazdaság?

A kiszámíthatatlan megújuló energiaforrások növekvő felhasználásával a hidrogén egyre inkább előtérbe kerül, mint a kibocsátásmentes gazdaság megfelelő energiahordozója. A hidrogén- és üzemanyagcella-ipar mintegy 500 kiállítója mutatja be megoldásait Hannoverben

Köckler: „A hidrogén mint zöld energiahordozó óriási lehetőségeket kínál. A bevezetés és a méretnövelés jelenlegi üteme azonban túl lassú". A hidrogéngazdaság kialakításához most bátor politikai döntések meghozatalára van szükség a szabályozás területén, a gyors megvalósítás érdekében intenzív kutatásra és fejlesztésre, valamint a méretnöveléshez szükséges infrastruktúra kiépítésére. Csak így tudnak majd életképes üzleti modellek kialakulni.

Partnerország Norvégia: az energia és a digitalizáció erőműve

Norvégia a HANNOVER MESSE által kínált globális színpadot többek között arra használja fel, hogy innovatív és megbízható energetikai partnerként mutatkozzon be

Norvégia mint partner ország részvételével pedig sok új információt szerezhetünk a hidrogén alkalmazásáról, hiszen ahogy mondták is, a „hidrogéné a jövő”. Forrás: Hannover Messe

A partnerország mottója a „Norvégia 2024: A zöld ipari átmenet úttörője". Ez aláhúzza Norvégia azon törekvését, hogy kulcsszerepet játsszon a megújuló energiák, a szén-dioxid-semleges termelés, a szén-dioxid-leválasztás és az ipar digitalizálása terén a megoldások fejlesztésében.

Európai Unió: erős gazdasági szövetség

Két hónappal az európai választások előtt az Európai Unió erős gazdasági szövetségként mutatkozik be a HANNOVER MESSE-n. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az április 21-i megnyitó ünnepségen mondandójával indítja a programot. A vásár ideje alatt az EU programjában szerepel az április 22-i „Befektetés az európai iparba" című konferencia, amelyen az ipar képviselői olyan témákat vitathatnak meg az EU politikusaival, mint például