Minden eddiginél nagyobb közvetlen szén-dioxid-leválasztó és -megkötő (direct air capture, avagy DAC) üzemet építenek Wyoming amerikai államában.
A Project Bison elnevezésű létesítmény már 2023-ban munkába állhat, és ha minden a tervek szerint halad, 2030-ra az egység teljesítménye olyan szintre emelkedik, amellyel akár évi 5 millió tonna üvegházhatású gázt is el lehet vonni a légkörből.
A szén-dioxid-elnyelő technológiát egy CarbonCapture nevű Los Angeles-i cég, az anyag megkötésére szolgáló infrastruktúrát pedig egy Frontier Carbon Solutions elnevezésű, dallasi társaság bocsátja majd rendelkezésre a vállalkozáshoz.
Az alkalmazott légtisztító folyamat keretében speciális berendezésekkel először beszívják, majd pedig szilárd szorbensekkel elnyeletik a szén-dioxidot. A következő lépésben intenzív melegítéssel koncentrálják az anyagot. A szén-dioxid ilyen állapotban mélyen a föld alatt kőzetformátumba merevíthető, illetve több más módszerrel is elkülöníthető.

Alternatív megoldásként a tiszta szén-dioxidot egyéb piaci szereplők például üzemanyagok és a következő generációs betonfajták gyártásához akár meg is vásárolhatják.
A Project Bison helyszínének kijelölésekor azért Wyomingra esett a választás, mert ez az állam gazdag megújulóenergia-forrásokkal rendelkezik, a szén-dioxid-megkötéséhez pedig barátságos jogi környezetet biztosít.
Ha minden igaz, ez lesz az első olyan DAC rendszer, amelynek részeként a gázt IV. osztályú injektáló kutak fecskendezik majd be a mély sós víztartó rétegekbe.
(Forrás: New Atlas)

