A fentiekkel összhangban, a Stellantis gyárában napi szinten nyomon követik az energiafogyasztás alakulását, ennek mérséklésére irányuló projekteket koordinálnak, és nem utolsó sorban figyelemmel kísérik az állandóan változó energiaárakat.
Az energiaköltség a motor előállítási költségének meghatározó részét teszi ki, ezért fontos versenyképességi tényezőnek számít. A magyarországi ipari villamosenergia-árak az egyik legmagasabbak Európában összevetve a vállalatcsoporton belüli versenytársakéval, ezért ezt a negatív hatást más területeken kell kompenzálni. Pusztán az egy termékre vetített energiafogyasztás csökkentése, akár csak a megemelkedett költségeknek ellensúlyozására, hosszú távon sajnos nem nyújt elegendő megoldás.
A szentgotthárdi motorgyár energiastratégiája három szintű:
Az első célkitűzés a fogyasztás csökkentése: Ebben a kategóriában több mint tíz százalékkal csökkentették az egy termékre vetített energiafogyasztásukat 2022-ben 2021-hez képest. Ez köszönhető egyrészt a bevezetett energiacsökkentő ötleteknek, másrészt a megnövekedett termelési darabszámból adódó hatékonyabb működtetésnek. A fogyasztás csökkentésének fő intézkedései között a következőket említik közleményükben:
- a sűrített levegőt előállító kompresszorok veszteséghőjének visszanyerése és felhasználása az irodai terület fűtésére.
- Hőszigetelési projektek megvalósítása mind az irodában, mind a termelési területeken. A működési hatékonyság javítása (több termelés, jobb üzemkihasználtság).
- Folytatódott a hagyományos világítás LED-es világításra cserélése. A megmunkálógépeken automatikus stand-by üzemmód program került bevezetésre.
- Épületfelügyeleti rendszer (BMS) funkcióbővítésével a központi ellátó rendszerek energiahatékonyabb üzemeltetését sikerült megvalósítani.
Fontos kiemelni, hogy minden alkalmazottuk részt vesz az energiatakarékossági kampányokon keresztül szervezett ötletgyűjtésben, valamint, hogy a vállalatcsoporton belül egymás ötleteit megvitatják és a legjobb gyakorlatként azonosított fejlesztések a többi gyárban is bevezetésre kerülnek.
Energiastratégiájuk következő lépcsőjét, a földgáz kiváltására irányuló tevékenységek jelentik. Ennek érdekében első körben egy részletes üzleti tanulmány elkészítésén keresztül megvizsgálták az LPG-alapú fűtés bevezetésének feltételeit. Ezt követően azonban más irányba indultak el és a jövőben hőszivattyúk alkalmazásával tervezik a gyártócsarnokok fűtését megvalósítani. A későbbiekben a raktárépületek fűtését is hőszivattyúk alkalmazásával tervezik végrehajtani. Ezzel párhuzamosan elindították a talajszonda alkalmazásának üzleti modellezését is.
A vállalat közleménye szerint a harmadik lépcső az energiafüggetlenség minél magasabb szintű elérése. Ennek keretén belül helyszíni napelempark telepítését is elhatározták, amelynek megvalósítása folyamatban van. A helyszíni napenergia-kapacitáson túl, a külsős partnerek által telepített napelemekből származó megújuló energia is megoldást jelenthet a nagyobb zöldenergia-arány biztosítására. Ebben a témakörben is folyamatban vannak az egyeztetések a vállalatnál.

