Az 1900-ban készült gőzlokomobil a múzeum budapesti tanulmánytárából került átszállításra a Városligeti épületbe. A gépmatuzsálemet - hasonló korú társaival együtt - a március közepén nyíló Szabad a pálya című tárlaton mutatják majd be. - A gőzlokomobil egy mikrobusz méretű, de külsőre egy gőzmozdonyhoz hasonlító szerkezet - mondta Domonkos Csaba, a múzeum kommunikációért felelős munkatársa.

A gép célja elsősorban a mezőgazdasági munka könnyítése, de leginkább a cséplőgépek energiaellátása volt. A lokomobil nem volt önjáró, állati erővel vontatták. A szerkezetet szinte minden éghető anyaggal lehetett fűteni: szénnel, fával, tőzeggel, fűrészporral, csutkával vagy akár szalmával is. A gőzenergia alkalmazása jelentősen megkönnyítette a mezőgazdasági idénymunkákat, így a gőzlokomobil segítségével nagyüzemi szintre emelkedett a gabonacséplés.
