1. Milyen értékek a legfontosabbak számodra?
Sebestyén István: Sok értéket tartok nagyra, igyekszem fejlődni azokban és olyanok társaságát keresni, akiktől tanulhatok. A becsületesség, az őszinteség, a tenni akarás, az egyenlőség és az arra törekvés, és az alázat számomra a legfontosabbak.

2. Kit tartasz mesterednek, példaképednek az életben?
S.I.: Nincs egyetlen mesterem, viszont rengetegen vannak, akiktől tanultam, és akik által többé váltam. Az anyai nagyanyám a jobb emberré válás útját, az általános iskolai matematika tanárom a logikus gondolkodás szépségét mutatta meg, az egyetemi vitakörökben a kommunikáció-oktatóm a beszéd és az érvelés élvezetére, az első munkahelyi vezetőm a gazdasági élet fantasztikus összefüggéseire vezetett rá, de példaképem az a beosztott kolléga is, aki a múlt héten túllépett saját feladatain, hogy azzal más kollégájának terheit könnyítse.
3. A leginnovatívabb technológia, ami lenyűgöz?
S.I.: Minden technológia lenyűgöző, ami segít minket abban, hogy egy valóban fenntartható jövő felé tudjunk lépni. Rendkívül szerencsésnek mondhatom magam, hogy az ABB-nél dolgozhatom, ahol a cégcsoport explicit törekvése a fenntartható társadalom felé mozdulás.
4. Mi volt a legnagyobb szakmai kihívás, amit megoldottál?
S.I.: Az elmúlt évek a magyarországi vállalatainknál a gazdasági sikerek mellett a szervezeti átalakulásokról szóltak: felvásárlás, kiválás, beolvadás, kétlépcsős belső strukturális átalakulás mind sorra kerültek. A legfőbb kihívás is éppen ez volt: fenntartani és tovább javítani az eredményességet úgy, hogy közben a szervezet is állandó változásban, átalakulásban van. Az én feladatom gyakorta a változások vezetése volt, ám én mégis úgy tekintek vissza erre az időre, mint egy csodálatos tapasztalatra miként tudott kollégáim egy-egy csoportja akár saját belső motorja által is összehangoltan és hatékonyan dolgozni a közös cél érdekében.
5. Mi motivál, inspirál leginkább?
S.I.: A csapat, az együttműködés, az, ha egy jó cél érdekében össze tud fogni az emberek egy csoportja. Ilyenkor érzem magam elememben, ilyenkor tudom meglátni azt, hogy ki milyen feladatra a legalkalmasabb, ilyenkor tudom elérni, hogy ezt ki-ki magában is meglelje és az evezők egy irányba húzzák a hajónkat.

6. Top 3 célod az életben?
S.I.: Hasznára lenni a családomnak, barátaimnak és a környezetemnek; egészségben és boldogságban élni; és jó és boldog emberré nevelni és segíteni a lányomat.
7. Milyen inspiráló szakkönyvet olvastál legutóbb?
S.I.: Épp az év elején olvastam újra a Patagonia alapító és a közelmúltig tulajdonos Yvon Chouinard Let my people go surfing című írását. Az ő szellemiségét a gazdasági életbe ültető vállalat mind a mai napig kiválóan valósítja meg azt, hogy a gazdaságos és eredményes működést a megfelelő értékek képviselete és védelme mentén érje el.
8. Mi kapcsol ki? Barkácsolás, kertészkedés, vagy valami egészen más?
S.I.: A kertészkedés mindenképpen. Azon kívül találkozás és beszélgetés barátokkal, sportolás, kirándulás és piknik a családdal, egy jó könyv, vagy éppen egy rövid meditálás – amire lehetőség adódik.
9. Kultúra? Színház, mozi vagy kiállítás?
S.I.: Bármelyik jöhet, a felsoroltakon túl a zenét és a táncot is nagyon szeretem élőben is élvezni. A szellemi élet és a művészetek általában is kedvesek számomra, és ugyanakkor rövid kikapcsolódást jelentenek a munkámból adódóan inkább hazai pályát jelentő racionális és pragmatikus mindennapokból. Mostanában leginkább hat és tizenkettes karikás filmekre jutok el a moziba a lányommal, míg színházba, Operába a feleségemmel járunk.
10. Mi a kedvenc szerszámod?
S.I.: Toll és ásó. A toll a gondolatokat, azok papírra vetését, valami maradandó megalkotását jelentik a számomra – talán ezért is szeretek még ma is kézzel, töltőtollal írni amikor csak lehet. Az ásó pedig a múltamra, a gyökereimre emlékeztet, egyúttal a kerti, mezőgazdasági munkára is, aminek azonnal látható hasznát saját hétvégi házamnál is mindenkor örömmel tapasztalom.

11. Sport: nézni vagy csinálni?
S.I.: Mindkettő, és szinte minden sportágra vonatkozóan. Mindenevő vagyok, szeretem a tiszta versengés látványát, de megélését is. Hat éves korom óta hol versenyszerűen, hol hobbi szinten, egészségmegőrzés céljából sportolok; ez jelenleg heti többszöri futást és a brazil jiu-jitsu-val ismerkedést jelenti.
12.Szerinted mi lesz a jövő forradalmi technológiája?
S.I.: Ahogy már a jelen is, úgy a jövő még inkább az energiáról fog szólni. Az emberiség fejlődéséhez elengedhetetlen az egyre nagyobb mennyiségben és stabilitással rendelkezésre álló energia. Hogy ez új energiahordozók megjelenését, a meglévő források optimalizációját, a hálózatok továbbfejlődését, vagy a felhasználás egyre hatékonyabbá válását jelenti-e? Valószínűleg mindet és még többet.
13. Hogyan töltődsz? Szabadság, nyaralás, városlátogatás?
S.I.: Inkább a természet tölt fel, mint a lakott környezet, így a szabadságok is inkább az elvonulásról szólnak. Tenger- vagy tópart sok úszással vagy például a hüttéről hüttére túrázás a számomra legkedvesebbek.
13+1. Kit javasolsz következő interjúalanynak, és mit kérdeznél tőle?
S.I.: Gazsi Zoltánt távolról is tisztelem azért, hogy eredményesen irányítja az Eisberg Hungary Kft.-t, utat mutat a vezetői szerepvállalást illetően és segítő kezet nyújt a hozzá fordulóknak. A kérdésem hozzá az, hogy miként tudja megannyi elfoglaltsága mellett megvalósítani azt a work-life balance-t, aminek elérése mindannyiunknak nagy kihívás.

