hero
GyártásTrend
Becsült olvasási idő: 1 perc
Munkába állt a világ első elektromos betonkeverő teherautója
A világ első, teljesen elektromos és nulla károsanyag-kibocsátású nehézbetonkeverő teherautója ebben a hónapban kezdi meg a munkát egy berlini transzportbeton-üzemben. Az egész napos működéshez mindössze egyetlen feltöltésre van szüksége.

A kínai tulajdonú Volvo már 2018-ban piacra dobta első tisztán elektromos hajtású teherautóit. Terveik szerint 2030-ra a teljes értékesítés fele elektromos járművekből érkezik, 2040-re pedig elérik a teljesen karbonmentes portfóliót. A vállalat jelenleg 16 és 44 tonna közötti össztömeggel működő elektromos szemétszállító, fuvarozó és építőipari teherautókat kínál.

A most közzétett tájékoztatás szerint a jelenlegi fejlesztés egy három éve kötött partnerségi megállapodás része, melyet a Cemex építőanyaggyártóval kötött a Volvo Trucks. Az elektromos betonkeverő a vállalat FMX Electric termékcsaládján alapul, amelyet 2021-ben vezettek be. Egy évvel korábban egy kísérleti program keretében a skandináv Swerock vállalat már szállított ügyfeleinek a Volvo FM modelljén alapuló elektromos betonkeverőt.

Forrás: Volvo Trucks

A 4100 milliméteres tengelytávú jármű 360 kilowattos akkumulátorral rendelkezik. A műszaki leírás szerint képes a teljes napi munkát egyetlen feltöltéssel elvégezni. A teherautónak két villanymotorja van, amelyek 330 kW (450 LE) folyamatos összteljesítményt biztosítanak. Automata sebességváltóját egy elektronikus vezérlőegység kezeli.

A Volvo célja, hogy megvalósítsa a karbonmentes szállítást az építőiparban. „Elektromos teherautóink nulla károsanyag-kibocsátásúak, és csendes működésük jobb környezetet biztosít az építkezéseken dolgozó, valamint a városban élő emberek számára is” – mondta Roger Alm, a Volvo Trucks elnöke.

Forrás: New Atlas/ Volvo Trucks