A SpaceX elindította a T-Mobile számára a Direct to Cell képességekkel rendelkező új Starlink műholdkonstellációt. Ezek lehetővé teszik a legtöbb hagyományos mobiltelefonnal rendelkező előfizetők számára, hogy közvetlenül a műholdakról telefonáljanak, sms-ezzenek és böngészzenek térerő nélküli zónákban is.
A mobiltelefon az elmúlt 50 év egyik legnagyobb technológiai újítása. A telefonok speciális, helyhez kötött eszközökből többfunkciós zsebszuperszámítógépekké váltak, amelyek immár az egész világot elérik. Az okostelefonok annyira az életünk részévé váltak, hogy szinte ki sem modulunk a lakásból nélkülük. Ehhez képest talán meglepőnek tűnhet, hogy a Föld felszínének nagy részén egyáltalán nincs mobilhálózati lefedettség.
Ez különösen igaz az Egyesült Államokra, amelynek hatalmas területe van, és több vadon található benne, mint azt sokan gondolnák. Emellett sok nemzeti parkja van, ahol a mobiltelefontornyok felállítását törvények és rendeletek tiltják. Ennek eredményeképpen az Egyesült Államokban sok olyan nagy terület van, ahol nincs hálózati lefedettség. Ezek némelyike a nagyobb városoktól egy órányi autóútra van. Ez azt jelenti, hogy aki telefonálni akar, vennie kell egy nagyon drága műholdas telefont.
A T-mobile ezt a piaci rést célozza meg, amikor elindította műholdas hálózatát az USA-ban. A 21 műholdból álló Starlink konstelláció a napokban állt alacsony Föld körüli pályára, és tartalmazza az első hat Starlink műholdat, amelyek Direct to Cell képességekkel rendelkeznek. Ez azt jelenti, hogy aki előfizet rá, hagyományos telefonról telefonálhat, internetezhet vagy sms-t küldhet – bárhonnan.
A műholdakat jelenleg tesztelik, utána kerülnek kereskedelmi forgalomba. Először a szöveges üzeneteket, majd a hang- és adatszolgáltatásokat teszik elérhetővé. Bár a Direct to Cell jelenleg az Egyesült Államokra összpontosít, a tervek szerint Japánra, Ausztráliára, Új-Zélandra, Kanadára, Svájcra, Chilére és Perura is kiterjed majd.
Forrás: New Atlas
Borítókép: T-mobile

