A magnetométer, vagyis a beépített iránytű szinte minden jelenlegi okostelefonban megtalálható. Ez érzékeli a Föld mágneses mezejének irányát, és létfontosságú navigációs információkat szolgáltat. Az új technológiának köszönhetően a szabványos mobiltelefon-magnetométer ma már teljesen más célra használható. Az új rendszer lehetővé teszi, hogy a mobiltelefonok kiváló pontossággal mérjék a cukorbetegség egyik jelzőszámát, a glükózszintet. Számos más orvosbiológiai tulajdonságot is gyorsan és megfizethetően lehet mérni ugyanezzel a módszerrel.

A kutatók úgy építették fel a hidrogélt, hogy az a glükóz jelenlétére vagy a pH-értékekre reagálva táguljon vagy húzódjon össze. A hidrogélek tágulása és összehúzódása miatt a mágneses részecskék a mobiltelefonon lévő magnetométerhez képest különböző irányokba vándorolnak. Ezzel a módszerrel a tudósok képesek voltak a glükóz koncentrációját néhány milliomod mólnyi értékig kimutatni. A mól egy olyan mértékegység, amely egy anyagban lévő atomok vagy molekulák bizonyos számát jelenti.
Noha egy csepp vér is használható otthoni glükózszint-monitorozásra, a mobiltelefonos vizsgálat – érzékenysége miatt – a nyálban lévő glükózból is képes rutinszerű vizsgálatokra. Ez különösen előnyös, mert a nyál sokkal alacsonyabb cukorkoncentrációval rendelkezik, mint a vér.
A kutatócsoport szerint egy okostelefonos magnetométer a pH-szintet a több ezer dollárba kerülő asztali mérőműszerrel megegyező érzékenységgel és a költségek töredékéért tudja vizsgálni. A dolognak nincs vége itt, mert a kutatók által megtervezett mágneses vagy "intelligens" hidrogélek számos különböző anyagra is reagálhatnak az emberi szervezetben, emellett meglehetősen könnyen elkészíthetők és olcsók. Szakértők szerint ezért a közeljövőben forradalmi változásokat hozhatnak a hidrogélek. Például hamarosan képesek lesznek a hisztaminok, bizonyos fehérjék és a DNS kimutatására akár néhány tíz nanomol koncentrációban is.
Forrás: Interesting Engineering
