Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Három baktérium összjátéka működtet egy új bioakkumulátort
Kooperáció mindenek felett.

Ahhoz, hogy a fosszilis tüzelőanyagoktól való függésünket mérsékelni tudjuk, a megújuló energiaforrásaink diverzifikálására mindenképpen szükségünk lesz. Jó hír, hogy ezen a területen például az elektromos áramot termelő baktériumok is jelentős potenciállal rendelkeznek, ami a „megtisztulás” folyamatát akár érdemben is előmozdíthatja.

A Binghamtoni Egyetem (USA) mérnökei éppen ezt a lehetőséget szem előtt tartva hoztak létre egy olyan bioakkumulátort, amely három különböző baktériumfaj együttműködése révén állítja elő az elektromosságot.

Forrás: Binghamtoni Egyetem

A csapat a mikroorganizmusok egyedi fajtáit különálló kamrákba költöztette, majd pedig a tartályokat egymásra fektette. A legfelső rétegben fotoszintetikus baktériumok helyezkedtek el, amelyek a napfényből nyert energia felhasználásával a lejjebbi fertályakon tengődő társaik táplálására szolgáló, szerves molekulákat termeltek. Ezen adományt feldolgozva a villamos energiát végül is a legalsó „szektorba” zsúfolt baktériumok állították elő. A középső rétegben meghúzódó tenyészet mind e közben olyan vegyületeket bocsátott az alsó telep rendelkezésére, amely az áramtermelő tevékenységet nagy mértékben elősegítette.

A csapat 3 négyzetcentiméteres kamrákkal tesztelte a bioakkumulátorokat, és a konstrukció ilyen dimenziókkal hetekig tudott kicsikarni magából valamennyi elektromos áramot. 

A letesztelt paraméterekkel kialakítva például félreeső övezetekbe kitelepített, kicsiny szenzorok működtetéséhez ideális lehet a rendszer. A fejlesztők szerint ráadásul több kamra hozzáadásával az új akkumulátor teljesítményét akár még növelni is lehet.

(Forrás: New Atlas)

A nyitókép illusztráció (Forrás: Adobe Stock)