hero
Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Az elektronikus hulladékok tengere kész aranybánya
Aranyásás helyett ipari léptékű aranymentésbe kezd a brit Királyi Pénzverde.

Az elhasznált elektronikus eszközökben rejlő arany indusztriális léptékű kimentésére alkalmas üzemet létesít a brit Királyi Pénzverde (The Royal Mint).

Az állami tulajdonú vállalat közleménye szerint a nemes célra egy Excir nevű kanadai cég szabadalmaztatott kémiai eljárását fogják felhasználni. Ez a procedúra elsősorban az okostelefonok és a laptopok áramköri lapjaira integrált arany begyűjtésére alkalmas.

A Királyi Pénzverde azt állítja, hogy a technológiával akár az elektronikus hulladékokban fellelhető értékes fémek 99 százaléka is visszanyerhető. A módszer erőssége, hogy a kipécézett anyagokat másodpercek alatt el tudja különíteni.

Forrás: The Royal Mint

A begyűjtés ráadásul szobahőmérsékleten zajlik le, vagyis az elektronikus hulladékokat nem kell távoli és nagy energiaigényű kohókba szállítani a feldolgozáshoz.

Az új üzem Dél-Walesben fog felépülni, és a kivitelezési munkálatok már márciusban megkezdődhetnek.

A hírek szerint az egységben hetente 90 metrikus tonna, egyesült királyságbeli eredetű áramköri lapot fognak megcsupaszítani, amivel minden évben több száz kilogramm arany begyűjtésére nyílik majd lehetőség.

Forrás: CNBC