hero
GyártásTrend
Becsült olvasási idő: 2 perc
Áttörés a geotermikus energia kinyerésénél

A technológia a 70-es évek óta küzdött a most megoldódni látszó problémával.

A Fervo Energy nevű amerikai vállalatnak a Google bevonásával sikerült megoldania a geotermikus energia kinyerését szolgáló ún. EGS-technológia egy olyan problémáját, amely eddig hátráltatta az ilyen típusú geotermikus kutak létrehozását és nagy áttörést jelenthet. 

Az EGS hidraulikus repesztést jelent. Az olaj- és gázipar által kifejlesztett fúrási technológiával mélyen a föld alatt tározókat hoznak létre, amelyekbe vizet pumpálnak, majd a föld belső hőjétől felforrósodott folyadékot visszapumpálják a felszínre, ahol egy turbina a hőt elektromos árammá alakítja. Noha az eljárás papíron működőképes volt, a gyakorlatban túl költségesnek bizonyult, ezért nagyjából ötven éve nem sikerül kereskedelmi méretekben működő EGS-rendszert építeni.

Úgy tűnik, ez most megoldódott, mert a Fervo közölte, hogy az Utah állam déli részén található Cape Station létesítményében mindössze 21 nap alatt sikerült egy vízszintes kutat fúrniuk, amely 70 százalékkal lerövidítette a szokásos fúrási időt. Az új fúrási sebesség eléréséhez a Fervo polikristályos gyémántkompakt (PDC) fúrófejeket használ, amelyeket iszaphűtőkkel hűtöttek.

A vállalat szerint ez az időcsökkenés további költségcsökkenést eredményezett: a legutóbbi fúrás költsége a 9,4 millió dollárról 4,8 millió dollárra csökkent. Jelen esetben nagyjából 2500 méter mélységbe fúrtak le egy egymástól ezer méter távolságra lévő kútpárt, amelyeket vízszintesen összekötöttek egymással. A teszt során a belső hőmérséklet elérte a 190 Celsius-fokot.

A Fervo régi szereplő az EGS iparban, egy ideje a Google-nak dolgoznak. Tavaly a cég Project Red nevű geotermikus kútja már 3,4 megawatt energiát tudott termelni, ami nagyjából 500 amerikai háztartás által felhasznált energiának felel meg. Novemberben a Google bejelentette, hogy az erőmű teljesen működőképes, és ugyanarra a nevadai hálózatra csatlakozik, amelyre a Google egyes adatközpontjai is rá vannak kötve. A cég most egy még nagyobb projektet fejleszt Utah államban, amelynek célja, hogy 2026-ban lépjen működésbe, és 2028-ban érje el a 400 megawattos non-stop áramtermelést. 

Ez az első alkalom, hogy sikerült bebizonyítani, az EGS megoldással lehetséges kereskedelmi mennyiségű energiát előállítani, ami komoly áttörés, a mérnökök ugyanis az 1970-es évek óta próbálják ezt elérni. 

Forrás: New Atlas

Borítókép: Fervo Energy