GyártásTrend
Becsült olvasási idő: 1 perc
A hidrogén elavult, jöhet az ammónia?
Kanyarban előz az Amogy, hidrogén helyett rögtön az ammóniára fejleszt motorokat.

Miközben rendkívüli csata zajlik a hidrogénüzemű intermodális szállítmányozásban kivívott elsőségért, addig az Amogy már nem a hidrogénben, hanem az ammóniaalapú közeledésben látja a jövőt. Az ammónia a második legtöbbet előállított vegyi anyag a világon, igen nagy energiasűrűségű, ezért megfelelő a nehézgépek számára ráadásul használata közben nem termel üveggázhatású gázokat, előállítása pedig olcsó (kevesebb mint negyed dollár kWh-nként), hiszen évtizedek óta könnyen hozzáférhető vegyi anyag a mezőgazdaságban, ezért a brooklyni vállalat sokkal inkább az ammóniaalapú üzemeganyagban hisz. Fejlesztéseik ráadásul már nem csak papíron láteznek, hiszen túl vannak egy próbaüzemen is, ammóniával működő meghajtómotorjukat ugyanis már egy John Deere traktorban tesztelték május 25-én. A közepes méretű standard traktort egy szabványos folyadéktároló tartállyal és egy hibrid tüzelőanyagcellás rendszerbe integrált, rendkívül hatékony ammóniakrakkoló modullal szerelték fel, amit a teszt alatt folyékony ammóniával meg is tankoltak. Mivel a kísérlet során az Amogy alátámasztotta tervei életképességét, további befektetői támogatással az ammóniaüzemű motorok akár gyorsabban is piacra léphetnek, mint hidrogénhajtású versenytársaik. 

Fotó: Bryan Banducci, Amogy

Forrás: Amogy