hero
Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Formabontó gyorstöltő rendszerrel bővült a londoni tömegközlekedés
A pantográfos megoldás lényegesen meghosszabbítja az elektromos buszok napi hatótávolságát.

A Londoni Közlekedési Vállalat (Transport for London, avagy TfL) bejelentette, hogy a 132-es számú viszonylatát külső áramszedőkre (vagy inkább áramadókra) épülő gyorstöltő infrastruktúrával korszerűsítette. Ezen a reláción korábban is már kizárólag elektromos buszok koptatták az aszfaltot.

Az új, speciális pantográfokat a bexleyheathi végállomás garázsában szerelte fel az üzemeltető.

A töltési processzus kezdetén a busz beáll az áramszedő alá, és az RFID technológia közvetítésével kommunikációs kapcsolatot létesít a szerkezettel. A „párbeszéd” eredményeként a pantográf egy porton keresztül rácsatlakozik a busz tetejére, és 10 perc alatt jelentős méretű villamosenergia-fröccsöt diktál a masina akkumulátorába. 

Forrás: Transport for London

Az elektromos buszok elemeit általában éjszaka töltik fel, ami azt jelenti, hogy ezek a tömegközlekedési eszközök az akkujuk lemerülése után általában „nyugovóra térnek”. A pantográfos rendszerrel azonban a járművek napi üzemideje és hatótávolsága lényegesen meghosszabbítható, és így a technológia segítségével az üzemeltetők kisebb gépparkkal is változatlan minőségű szolgáltatással örvendeztethetik meg az utasokat.

A TfL közleménye szerint jövő évtől egy további útvonalon, a 15 mérföld hosszú 358-as viszonylaton is próbára teszik a technológiát. A különbség annyi lesz, hogy e járat esetében már mindkét végállomáson (Crystal Palace és Orpington) ki fogják építeni a gyorstöltő infrastruktúrát.

(Forrás: Bus-News)