Az Atlanti-óceánban eddig ismeretlen méretű mangángumótelep tárult fel januárban egy, a mélytengeri élővilág feltérképezésére indult német kutatócsapat előtt. A kiterjedtebb, hasonló kőzetrétegek előfordulása mindezidáig inkább a Csendes-óceánt jellemezte.
A kutatók egyébként a golflabdától a tekegolyóig terjedő méretű mangángumókat találtak a tengerfenéken, ami annak fényében talán még érdekesebb, hogy az ilyen képződmények egymillió év alatt csupán egy millimétert növekednek. A „kőtenger” felfedezése emellett a high-tech elektronikai cégeknek is komoly hasznot hozhat, hiszen az említett üledékekben potenciálisan fellelhető ritkaföldfémek többek között az okostelefonok gyártásának is fontos kellékei.
Az ENSZ Nemzetközi Tengerfenék Hatósága 2014 nyarán engedélyezte a vállalatoknak, hogy gumók és egyéb ritkaföldfémforrások után kutatva immár bányászati célokkal kezdjék meg a mélytengerek feltérképezését.
Különös egybeesés, hogy a felfedezőútban partnerként részt vevő kutatószervezet (a GEOMAR Helmholtz Centre for Ocean Research Kiel) komolyan vizsgálja a mélytengeri bányászat lehetséges következményeit. Januárban be is jelentettek egy hároméves kutatási projektet, melynek keretében 25 európai kutatóintézettel együtt készülnek elemezni a „tengerfenék kiaknázásának” az élővilágra gyakorolt, várható hatásait.