Jarno van den Berg, a Bonafarm automatizálási csoportvezetője az elmúlt egy évben ideje nagy részét egy hatékony, egységesített és könnyen alkalmazható mérőrendszer kiépítésére áldozta. Csapatával az volt az elsődleges céljuk, hogy olyan megoldást találjanak a fogyasztásmérésre, amely bármely, a vállalatcsoporthoz tartozó üzem számára implementálható, bővíthető és adott esetben a gyűjtött adatok később elemezhetők. Az eddigi eredmények pedig azt támasztják alá, hogy mindez sikerült.
Hiánypótló csapat egy hiánypótló megoldásért
„IT és TMK (tervezett megelőző karbantartás) szervezeti egységek természetesen eddig is működtek a vállalatcsoport cégeinél, azonban az OT- (Operation Technology) terület elvárásainak és előírásainak nem tudtak a szükséges kompetenciák hiányában megfelelni, valamint létrehozni és üzemeltetni a felügyeleti rendszert. Ezért alakítottuk ki külön a specializált OT-csoport, mely a kezdetekkor még kevés információval rendelkezett a konkrét feladatokat illetően” – kezdi Jarno van den Berg. „Az új divíziót egyrészt a jelenlegi automatizációs kihívások miatt, másrészt a jogszabályi kereteknek való megfelelés érdekében kellett létrehozni. Jó példa az utóbbira a nagyobb villamos fogyasztók energiafelhasználásának mérése, amelyet ebben az évben be kellett vezetnünk, és jelentési kötelezettséggel tartozunk adott hatóságok felé” – egészíti ki.
Az energiát mérni kell – Bejelentési kötelezettség Magyarországon |
A vállalatok a 17/2020. (XII. 21.) MEKH rendelet értelmében kötelesek energetikai megtakarítást célzó beruházásaikat adatokkal alátámasztani. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az elért megtakarítást rendszeres méréssel és a mérési eredmények hatóságok felé történő benyújtásával kell alátámasztani. Emellett a cégeknél működő fogyasztókat, a 1/2020. (I. 16.) MEKH rendelet értelmében, amennyiben azok nagyfogyasztónak minősülnek, külön felügyelni kell, az adatokat pedig szintén regisztrálni és – kérés, audit esetén – átadni szükséges. |
A rendszer megalkotásakor kihívást jelentett az üzemek közötti nagy földrajzi távolság, a rengeteg különböző típusú eszköz, amelyekből az adatokat gyűjteni kell, illetve az, hogy nem volt még ehhez hasonló, átfogó adatgyűjtés a cégcsoporton belül.
Egy mérőrendszer mind felett
A Bonafarm-csoport élelmiszeripari üzemeiben sok eszköz fogyasztásának és hatékonyságának mérését kell összehangolni. „Olyan megoldást kellett keresnünk, ami képes mind a négyszáz önálló eszköz fogyasztását mérni, kezelni és gyűjteni, majd az adatokat pedig egy központi rendszerbe továbbítani” – foglalja össze a megoldás lényegét Jarno van den Berg.
A központi adatgyűjtő megoldás egy SCADA-típusú rendszer, amelynek kiépítésében a Com-Forth Kft. nyújtott segítséget. „Ezen keresztül minden illetékes felhasználó hozzáférhet a központi adatgyűjtőhöz, a biztonságos hálózat kiépítése pedig MOXA gatewayekkel történt” – magyarázza a szakértő.
Szerencsés körülmények között telepítették a rendszert. Bár a 2020-as pandémia némiképp nehezítette a működést, a rendeléseket még a járvány kirobbanása előtt leadták, így a telepítést semmi nem zavarta meg. Ez az időszak ráadásul valódi főpróbát jelentett az üzemeltetésben is. |
Az eszközök telepítését részben rendszerintegrátorok, részben a vállalatcsoport saját szakemberei végezték, azt a célt szem előtt tartva, hogy a 24 különböző üzemegységet egyetlen központi fejhálózathoz csatlakoztassák. „A rendszer központilag gyűjtött adatait egyelőre a hatóság számára exportált formában kell átadnunk, azonban számítunk arra, hogy később az auditorok valós idejű hozzáférést kaphatnak majd. Ezért az ehhez szükséges infrastruktúra már most rendelkezésre áll” – emeli ki Jarno van den Berg.
Nem csak egy évre szól
A mérésekhez kiépített infrastruktúra és az adatgyűjtő, illetve -tároló rendszer természetesen nem csak a bejelentési kötelezettség miatt fontos a Bonafarm-csoport számára. „Jogos kérdés, hogy a kapott adatokat elemezve tudunk-e energiahatékonyabb működési módokat fejleszteni, energiát megtakarítani, és tudjuk-e racionalizálni a fogyasztást. Ezekre még nem került sor, de a távlati terveinkben szerepel, hogy az adatokat ne csak a bejelentési kötelezettségeink teljesítése céljából használjuk fel. Van egy remek rendszerünk, ami megbízhatóan és pontosan nyújt információt a működés egyes elemeiről, az energiafogyasztásról. Ezt mindenképpen ki akarjuk használni” – foglalja össze a szakember. „Az első bővítési lépés azonban most mindenképpen az lesz, hogy a villamos energia mellett kiterjesztjük a méréseket a többi fogyasztásra is, mivel elsődlegesen a jogszabályokban foglalt bejelentési kötelezettségeinknek kell megfelelnünk” – teszi hozzá.
A rendszer tehát intelligens és hosszú távú megoldást kínál, amely más vállalatok – kisebb és nagyobb cégek – számára is megvalósítható. A rendszer ráadásul a mérőeszközök digitalizációja mellett könnyen illeszthető, később bővíthető és a gyűjtött adatok praktikusan felhasználhatók.
Amennyiben hasonló megoldást keres, forduljon bizalommal a Com-Forth Kft. szakembereihez, akik három évtizedes tapasztalattal rendelkeznek az ipar 4.0, az ipari informatika és az OT-rendszerek tervezése, illetve kivitelezése terén.