Ha eddig drága volt a fém 3D-nyomtatás Magyarországon – ráadásul az infláció is kiszámíthatatlan és magas, hogy lehet most hirtelen olcsóbb és elérhetőbb egy ilyen technológia a kkv-knak?
Az Xact Metal 3D-nyomtatói tükrözik az amerikai gondolkodásmódot: egyszerű, könnyen kezelhető berendezések, amiket a magyar kis- és középvállalkozások is meg tudnak fizetni. A gépek ötvözik a fém porágyas fúzió (SLM, DMLS) kritikus additív gyártási specifikációit a csúcstechnológiával, hogy kompromisszumok nélküli alkatrészminőséget nyújthassanak, ráadásul megfizethető áron.
Az XM200G fém 3D-nyomtató megfelel a nagy teljesítményt igénylő alkalmazások követelményeinek a gyártásban, a kutatás-fejlesztésben és más olyan alkalmazásokban, ahol kulcsfontosságú a nyomtatási sebesség, az alkatrészminőség és a kedvező ár.

Mit tud, mitől érdekes az XM200G fém 3D nyomtató?
Az amerikai Xact Metal 2017-ben indult, és 6 év alatt jutott el az XM200G berendezés kifejlesztéséig, amellyel olyan ár-teljesítmény mutatót tudott produkálni, hogy alig győzi a megrendeléseket teljesíteni. Egyszerű alkatrészekkel és eszközökkel oldja meg a feladatot, igaz, relatíve kis munkatérben, de az átlagos, hasonló jellegű fémnyomtatóknál így is jóval nagyobb a gép nyomtatótere: 150 x 150 x 150 mm. Fő előnye tehát az egyszerűség: könnyű kezelni, érintőképernyős, jó grafikus felülettel, és egyszerű a karbantartása is.
Mivel az iparban a fémnyomtatások igénye általában ebbe a mérettartományba esik, úgy gondoltuk, mi is belevágunk az Xact Metal 3D-nyomtatók forgalmazásába, és a saját berendezésünkkel bérnyomtatást is vállalunk, amire az eddigi tapasztalatok szerint szerencsére nagy az igény.
Összefoglalva elmondhatjuk, hogy az Xact Metal jelenleg a Magyarországon elérhető legolcsóbb porágyas valódi fém 3D-nyomtató.
Milyen fémeket lehet vele nyomtatni? Mik a legkeresettebbek?

A legnépszerűbbek a rozsdamentes acél (316L), a szerszámacél (MS1), az alumínium, illetve a magasan ötvözött hőálló acélok (Inconel 625 és 718), de a gyakorlatban előforduló fémötvözetekből is tudunk nyomtatni. Ezekből akár egy nap alatt nagyon bonyolult fém alkatrészeket is lehet készíteni.
Jobb ez az eljárás, mint a CNC-s megmunkálás?
Sokkal! A kkv-knak gyakran van szükségük 1-2 vagy 4-5 darab bonyolult geometriájú fém alkatrészre. Hagyományosan, ilyenkor vesznek egy acéltömböt, amiből CNC marással lefaragják a felesleget. Ezzel sok probléma van: egyrészt a CNC marógépek igen költségesek, másrészt kellenek hozzá még a szükséges tervező szoftverek is. Ha ez mind megvan, akkor szokott az jönni, hogy nincs pont olyan maró, ami kellene az adott feladathoz, amit tehát szintén meg kell venni. Ezenkívül, a marás során rengeteg forgács keletkezik, amely egy ún. hűtő-kenő folyadékkal is szennyezett, ami kimondottan nem környezetbarát. Ilyenkor újabb problémát okoz, hogyan lehet szakszerűen és biztonságosan kezelni ezt a hulladékot. Ez az egész rendkívül „macerás”, időigényes és nem hatékony.
Ehhez képest a VARINEX-nél, ha megvan a 3D-s modell, csak be kell tölteni az Xact Metal 3D-nyomtatóba, és onnantól a gép gond nélkül rétegről rétegre felépíti azt. Az eljárás sokkal olcsóbb, gyorsabb és kevesebb anyagot használ fel – pontosan annyit, amennyi a modellhez kell –, ami fenntarthatósági szempontból is rendkívül előnyös.
Mi éri meg jobban: saját gépet venni vagy a VARINEX-nél bérnyomtatni?
Megvan annak is az előnye, hogyha egy cégnek házon belül van fém 3D-nyomtatója és gyorsan le tudja gyártani magának az alkatrészeket. Ezzel ki lehet iktatni a beszerzési időt, de sok egyéb gazdasági szempontot is figyelembe kell venni, pl. hogy mennyi idő alatt amortizálja a cég a nyomtatót, milyen értékű az igényelt alkatrész, ill. be lehet-e máshonnan szerezni. Általánosságban azonban elmondható, hogyha egy évben csak kis darabszámú alkatrész kell egy cégnek, akkor biztosan egyszerűbb a VARINEX-et megbízni a bérnyomtatással.

Annak is érdemes átállnia a saját fém 3D-nyomtatásra, aki eddig nem maga gyártotta az alkatrészt, hanem készen vásárolta?
Az idő pénz, és a mai logisztikai költségek és az átfutási idők megnövekedése miatt már a múlté a korábbi 2-3 hetes átfutási idő, ezért mindenképpen érdemes megvizsgálni, mit jelent a termelésben egy-egy alkatrész esetleges hiánya, és ennek tükrében érdemes átgondolni egy 3D-nyomtató beszerzését.
A 3D-nyomtatóval az átmeneti alkatrészhiány kiválóan orvosolható, ezzel rengeteg vállalatnak sikerült fenntartani a folyamatos termelést az olyan időszakokban, amikor átmenetileg a külső alkatrészek nem voltak elérhetők. A házon belüli nyomtatással egyébként egy-egy nagyobb vállalat esetében akár meg lehet spórolni egy beszerzési munkatárs fizetését és munkáját is.

Várhatóan melyik szektorokban örülnek majd legjobban az új lehetőségnek? Kiket vonz majd elsősorban a megfizethető fém 3D-nyomtatás?
A magyar kkv-k számára mostantól elérhetővé válik az Xact Metal márkával a legolcsóbb fém 3D-nyomtatás. Soha nem volt ilyen egyszerű és ilyen széles körnek elérhető egy ilyen csúcstechnológia, mert ez már az ipari polimer 3D-nyomtatók árszintje.
Természetesen Magyarországon az autóipar hagyományosan nagyon erős, ezért az autóipari gyártók és a Tier1-es és Tier2-es beszállítóik is nagyon érdeklődnek. Emellett az élelmiszeripar, a csomagolóipar és az orvostechnikai eszközök gyártói is megkerestek már minket.
Élőben, működés közben is megnézné az Xact Metal fém 3D nyomtatót? Egyeztessen velünk időpontot a [email protected] címen!

Forrás: VARINEX Zrt.

