Amikor az emberiség kész lesz arra, hogy átköltözzön a Marsra, némi segítségre azért így is mindenképpen szüksége lesz. A cél érdekében extrém teherbírású, bármilyen körülmények között higgadt, enciklopédikus tudású és megbízható szakértőket kell alkalmaznia.
Például Justint.
A DLR német űrügynökség jelenleg az első marsi emberi „rezidencia” megépítésére trenírozza a humanoid robotot. A mérnökök már több mint egy évtizede finomítgatják a szerkezet fizikai tulajdonságait: Justin már egyes szerszámok kezelésére, fényképek készítésére és feltöltésére, repülő objektumok elkapására és az akadályok közötti elmanőverezgetésre is képes. Az alkotók most a mesterséges intelligenciáját is kicsit felturbózták, és így egy további készségre is szert tett az android.
A legtöbb robotnak előre beprogramozott feladatsorra vagy lépésenként kiadott utasításokra van szüksége a működéshez. Justin ezzel szemben komplex feladatokat is el tud végezni a bolygó felszínén külső utasítás nélkül. Objektumfelismerő szoftvere és a számítógépes látása lehetővé teszi, hogy felmérje környezetét, és olyan „megbízatásokat” is el tudjon végezni, mint a gépek tisztítása és karbantartása, a berendezések ellenőrzése, valamint a különböző objektumok cipelése.
De lássuk a paramétereit!
Név: Justin. Ez egy szójáték, mivel a robot még épp időben, vagyis angolul „just in time” készült el egy 2006-os kereskedelmi bemutatóra.
Magasság: Kb. 190 cm.
Tömeg: Nagyjából 200 kg.
Emelőerő: Karonként kb.14 kg.
Különleges képesség: Kávé- és teafőzés.
Szemek: Justin fejében magas felbontású kamerák és beültetett szenzorok teremtik meg a háromdimenziós képet.
Szonda: A robot komputerekkel és adatgyűjtő állomásokkal is szinkronizálni tudja magát.
Erőnlét: Justin idővel arra is képes lesz, hogy önmaga csatlakoztassa akkumulátorát egy napenergiás egységbe a feltöltődéshez.
Kéz: A robot nyolc ízületes ujjaival ügyesen forgatja a szerszámokat.
Alap: Justin protokolljai magában a gépben helyezkednek el, és így az összetett feladatokat a kommunikációs kapcsolat megszakadása esetén is végre tudja hajtani.
Kerekek: A DLR szerint a robot kerekei elméletileg bármilyen tereppel megbirkóznak, és egy aktív vulkánon már tesztelte is őket.