hero
Myat Kornél

Rovat:

Gazdaság
Becsült olvasási idő: 3 perc
Átadták át a kibővített LEGO gyárat – a világ második legnagyobb egysége lett

A LEGO Csoport jelentősen kibővített nyíregyházi üzeme immár a világ második legnagyobb LEGO gyáregysége. A GyártásTrend is részt vett az ünnepélyes átadón és a gyárlátogatáson, ahol testközelből tapasztalhattuk meg a vállalat professzionális működését és fenntarthatósági törekvéseit. A bővítésnek köszönhetően a gyár kapacitása 30 százalékkal nőtt, miközben a fenntarthatóság területén is nagy előrelépések várhatók;  geotermikus fűtési rendszer kiépítésével 2028-ig teljesen megszüntetik a földgázhasználatot.

Niels B Christiansen, a LEGO Csoport vezérigazgatója  az eseményen elmondta, „A mai nap nagyon fontos mérföldkő számunkra, hiszen büszkén ünnepeljük magyarországi gyárunk bővítésének sikeres befejezését. A telephely tükrözi elkötelezettségünket a fenntarthatóság iránt, és a megnövekedett gyártási kapacitásnak köszönhetően még több játékélményt tudunk nyújtani a gyerekeknek és LEGO rajongóknak Európában és az egész világon.”

Az elmúlt két évben a gyár bővítése kapcsán mintegy 300 új munkahely jött létre, így a szezonális munkaerővel együtt a gyár alkalmazottainak száma meghaladja a 4300 főt, ami a régió egyik legnagyobb munkaadójává teszi a LEGO Manufacturing Kft-t.

A LEGO® készletek gyártásának minden fontos lépése jelen van a gyárban, beleértve a fröccsöntést, a dekorálást, az összeszerelést, a csomagolást és a raktározást. A fröccsöntő csarnokokban jelenleg több mint 1000 fröccsöntő gép működik, a csomagoló sorok száma pedig harmadával nőtt, így összesen 73-ra emelkedett. Új raktár- és adminisztrációs területek is hozzáadódtak a telephelyhez, így ez lett a világ második legnagyobb LEGO gyára.

Az elmúlt két évben a gyár bővítése kapcsán mintegy 300 új munkahely jött létre, így a szezonális munkaerővel együtt a gyár alkalmazottainak száma meghaladja a 4300 főt. Fotó: LEGO

A legújabb bővítési fázis befejezésével a telephely mérete bő kétszeresére nőtt a 2014-es átadáshoz képest – a 120 000 négyzetméterről mára már 262 000 négyzetméterre bővült. A vállalat az eseményen szintén bejelentette, hogy geotermikus fűtési rendszer fejlesztésébe fektet be, hogy támogassa hosszú távú fenntarthatósági törekvéseit azáltal, hogy a gyár fűtéséhez nem használ többé nem megújuló földgázt.

Chresten Bruun, a LEGO Manufacturing Kft. gyárigazgatója elmondta, hogy  „Nagyon büszkék vagyunk a fenntarthatósági programjainkra, többek között arra, hogy az országnak ezen a részén elsőként fogjuk ilyen mértékben hasznosítani a geotermikus energia erejét ipari környezetben. Hálásak vagyunk számos partnerünk támogatásáért, akik segítenek nekünk abban, hogy tovább csökkentsük környezeti hatásunkat. Továbbra is elkötelezettek vagyunk a régió mellett, mind jelentős munkaadóként, mind a helyi közösség aktív tagjaként.”

A következő lépés: a földgáz kiváltása geotermikus fűtéssel

Az eseményen azt is megtudtuk, hogy a LEGO Csoport célja, hogy 2032-ig 37%-kal csökkentse fosszilis gázfüggőségét és abszolút szén-dioxid-kibocsátását a 2019-es szinthez képest. Ennek a célnak az eléréséhez a vállalat azt vizsgálta, miként tudna a nyíregyházi gyár fűtéséhez geotermikus energiát alkalmazni, és ezáltal 2028-ig leválasztani fűtési rendszereit a földgázról.

Az elmúlt két év során két kutat fúrtak, és több mint 2 km mélyen, a felszín alatt találtak is megfelelő hőforrást. A következő két évben a gyárban kiépítik a forró víz keringtetéséhez szükséges infrastruktúrát és technológiát, A zárt rendszer, amelyben a kiszivattyúzott vizet visszapumpálják a kitermelési hely közelébe, 2028-ra válik teljesen működőképessé. 

A screenshot of a computer

AI-generated content may be incorrect.

A napenergia felhasználásának növelése és a biológiai sokféleség megőrzése

Az új geotermikus fűtési rendszer egy a gyár fenntarthatósági kezdeményezéseinek sorában. A telephelyen jelenleg három napelempark található, amelyek több mint 24 000 napelemet tartalmaznak. A vállalat 2025 végéig további 8,61 MWp kapacitást telepít, ami több mint 200%-os növekedést jelent az előző évhez képest. További 11 000 panelt telepítenek a területen és kilenc új épület tetején a jövő év végéig, így a teljes kapacitás meghaladja majd a 17 MWp-t.

A vállalat azt is célul tűzte ki, hogy biodiverz zöldfelületeket hozzon létre az épületek között. A gyár körüli biológiai sokféleség megőrzése és támogatása érdekében szárazságtűrő növényi szigeteket hoztak létre, amelyek élőhelyet nyújthatnak a rovaroknak, madaraknak és más állatoknak. A projekt részeként a vállalat több mint 700 fát, 45 000 cserjét és évelő növényt ültetett 47 000 négyzetméteren, továbbá 3 800 négyzetméteren méhlegelőt alakított ki.

A bővítésnek köszönhetően a gyár kapacitása 30 százalékkal nőtt, miközben a fenntarthatóság területén is nagy előrelépések várhatók. Fotó: LEGO

Szoros kapcsolat a helyi közösségekkel

A vállalatot többször is Magyarország egyik legvonzóbb munkahelyének választották. Továbbra is elkötelezettek az inkluzív és inspiráló munkakörnyezet kialakítása iránt, valamint a helyi közösségek támogatása mellett. A vállalat küldetése továbbra is az, hogy inspirálja és fejlessze a holnap építőit. A LEGO Helyi Közösségi Szerepvállalás Program keretében a vállalat helyi intézményeket és kezdeményezéseket támogat és hosszú távú partnerségeket alakított ki nem kormányzati szervezetekkel, hogy a rászoruló gyerekek is hozzáférhessenek a játékon keresztül történő tanulás élményéhez.

A 2014-ben átadott nyíregyházi LEGO gyár a világ hat LEGO gyárának egyike, amelyek mind a legfontosabb piacok közelében helyezkednek el. A LEGO Csoport továbbra is bővíti és fejleszti globális gyártási és disztribúciós hálózatát a hosszú távú növekedés támogatása érdekében.

Borítókép: LEGO