A tervek szerint az ausztrál Western Green Energy Hub évente több mint 200 TWh megújuló energiát fog termelni, ami megegyezik Ausztrália jelenlegi teljes villamosenergia-termelési kapacitásával. Az erőmű szörnyet harminc évig fogják építeni, hét fázisban, s ha elkészül, a projekt Szlovéniánál is nagyobb területet foglal majd el 2,2 millió hektáron (22 700 négyzetkilométeren).
A projektbe a legújabb technológiákat építik be, például arra is gondolnak, hogy a jelenleg nem létező 20 MW teljesítményű turbinák is beépíthetők legyenek (a szárazföldi szélturbinák jellemzően 7 MW teljesítményűek). A lakossági áramtermelés mellett a létesítmény célja „zöld hidrogén” előállítása is, a helyszínre tervezett elektrolízis gyár révén.
Az első fázis befejezése után a létesítmény várhatóan évi 330 ezer tonna zöld hidrogént fog előállítani. Ha teljesen kész lesz, a hidrogéntermelés eléri az évi 3,5 millió tonnát. A megtermelt zöld energia másik felhasználási területe a zöld ammónia előállítása, amelyet nagyrészben exportálnak majd.
Az új hőerőmű 60 millió fotovoltaikus panelt fog tartalmazni, amelyek 35 naperőműben lesznek elhelyezve. Emellett a projektben 3000 szélturbina is helyet kap, amelyek teljesítménye 7 MW és 20 MW között lesz. A naperőműparkok építése hét fázisban, három évtizedes távlatban fog megvalósulni. Amikor elkészülnek, a létesítmény 35 csomópontból áll majd, amelyek mindegyike 2-3 GW energiatermelési kapacitással rendelkezik. A projekt teljes kapacitása 70 GW lesz.
A projekt kivitelezői az InterContinental Energy és a CWP Global, amelyeknek nagy tapasztalata van szuperméretű energiaprojektek kivitelezésében. Például Ománban, illetve Ausztráliában is építettek megújuló hőerőműveket, amelyek kapacitása meghaladta a 25 GW-ot. Az erőmű-központ becsült költsége 100 milliárd ausztrál dollár (25 ezer milliárd forint).
Borítókép: illusztráció, Adobe Stock
Forrás: Interesting Engineering

