Először ültettek emberbe egy teljesen mechanikus szívet, amely arra szolgál, hogy életben tartsa a pácienst, amíg az szívátültetésre vár – írja a New Atlas.
A műszívet egy kísérlet részeként ültették be, amelyet az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal felügyel. A műtétet végző Texasi Szívintézet közleménye szerint a szív „titánból készült és egyetlen mozgó alkatrésszel rendelkezik: egy biventrikuláris forgó vérpumpával, amely mágneses lebegő rotor segítségével pumpálja a vért, és helyettesíti a meghibásodott szív mindkét kamráját”.
A készülék korántsem az első műszív – az első sikeres beültetésre 1969-ben került sor –, de ez az első, amely a mágneses felhajtómű-technológiát használja. A mágnesesen lebegő rotor óriási előnye, hogy nincs súrlódása. A nagyjából ökölnyi méretű szívet egy kis újratölthető külső vezérlő tartja mozgásban, és percenként 12 liter vért képes átnyomni.

A vállalat arra is rámutat, hogy más mesterséges szívek rugalmas polimer membránokra támaszkodnak a vér pumpálásához, de ezek az alkatrészek elhasználódnak. Mivel a titánszívben csak egyetlen, mágnesesség révén a térben felfüggesztett alkatrész található, élettartama sokkal hosszabb lehet.
A titánszíveket két betegbe ültetik be, akiket szoros megfigyelés alatt tartanak majd, miközben a végleges transzplantációs műtétre várnak. A szívelégtelenség világszerte legalább 26 millió embert érint. Csak az USA-ban a szívátültetések iránti igény az elmúlt mintegy 30 év során megduplázódott, és ennek eredményeként jelenleg több mint 3400 ember vár transzplantációra. Ha a titánszív átmegy a klinikai vizsgálatokon, akkor nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy ezek az emberek – és még sokan mások – életben maradjanak, amíg a pótszívük megérkezik.
Nyitóképünk illusztráció: Fotó: Ideogram.ai
