Házi elektrolizáló berendezést bocsát forgalomba egy ausztráliai vállalat. A teljes háztartások működtetésére szánt akkumulátor kapacitása háromszorosa a Tesla lítium alapú, hasonló megoldásának.
100 millió dolláros díjat alapított „a világ legjobb szén-dioxid-megkötő technológiájának” elismerésére napjaink egyik legsikeresebb és leggazdagabb vállalkozója.
Amerikai tudósok áttörést értek el az adattárolás területén, amikor is valamennyi digitális információt immár élő mikroorganizmusok DNS-ében is képesek voltak „elraktározni”.
A Consumer Electronics Show nevű szakkiállításon tett bejelentése alapján kifejezetten a saját Alpha típusú kameráinak hordozására alkalmas drónok gyártásába kezd a Sony.
A Rutgers Egyetem mérnökei kifejlesztettek egy 3D-nyomtatású intelligens gélt, amelyet puha robotok, rugalmas kijelzők és különböző katonai álcázási technológiák kifejlesztéséhez is fel lehet használni.
A londoni Imperial College munkatársai kifejlesztettek egy kicsiny lapkára sűrített, hordozható „laboratóriumot”, amellyel a fertőző betegségek felismerése sokkal egyszerűbbé és gyorsabbá válhat.
A Texasi Egyetem csillagászainak egy csoportja azt állítja, hogy egy Holdra épített, kellően nagy folyékony tükrű űrteleszkóppal a tudomány betekintést nyerhetne még a galaxisok kialakulását megelőző időkbe is.
Föld körüli keringési pályára állított naperőművek gondolatával játszadozik a brit kormány. Egy, a kabinet megbízásából indított, új tanulmány már vizsgálja a koncepció megvalósíthatóságát.
Az egyesült-királyságbeli Bath-i Egyetem mérnökei megmutatták, miként lehetne begyűjteni és hasznosítani a talajban lévő mikroorganizmusokban lezajló természetes reakciók közben keletkezett villamos energiát.
A zuhanyból kizúduló víz által működtetett hangszóróval igyekszik (a felhasználó számára) még szórakoztatóbbá tenni a fürdés alatti kornyikálást egy Ampere nevű startup.
Hollandiai tudósok lézer alkalmazásával létrehoztak egy mikroszkopikus hajót, amellyel könnyebben tanulmányozhatják a miniatűr testek folyadékokban végzett mozgását.
Kanadai kutatók létrehoztak egy kicsi, hordozható eszközt, amely a vércukorszintmérő készülékekéhez hasonló gyorsasággal tud tájékoztatást nyújtani az esetlegesen jelenlevő daganatos betegségek előrehaladottsági állapotáról.
Ígéretes eredményekről számolt be a világ első hordozható MRI-jének kórházi körülmények között elvégzett tesztjei után a JAMA Neurology folyóiratban megjelent egyik tanulmány. Az úttörő eszköz szinte minden vizsgált betegben hatékonyan azonosította az agyi rendellenességeket.
A bolygóközi térben száguldó marsjárójáról töltötte (részben) fel Ingenuity nevű, rotoros járművét az amerikai űrügynökség, ami korszakalkotó teljesítmény.
Egy mesterséges intelligenciára építő, új megközelítéssel emberi segítség nélkül lehet meghatározni, hogy mely elemek milyen arányú elegyítésére van szükség a megkívánt adottságú alumíniumötvözetek létrehozásához.
A XXI. század harmadik évtizedét átívelő egyik bolygóközi misszió annyira összetett, hogy a tudományos fantasztikum és a valóság között húzódó jelenlegi választóvonalat legalábbis súrolja.
Kéz a kézben hoztak létre érintésmentesen működtethető, mesterséges intelligenciát alkalmazó érintőkijelzőt a Jaguar Land Rover és a Cambridge Egyetem szakemberei.
Szingapúri tudósok kidolgoztak egy technikát, amellyel a természetes légmozgás akadályoztatása nélkül lehet akár a felére csökkenteni a kültéri lárma erősségét.
A japán Tsukuba Egyetem tudósai rájöttek, miként lehet a gyémánt molekuláris szerkezetének puszta megbuherálásával az anyag még keményebb változatát létrehozni.
Egy arXiv nevű tudományos adatbázisban megjelent egyik írás szerint a Föld mellékbolygója részecskegyorsítók létesítéséhez például ideális helyszín lehet.
Az Indianai Egyetem tudósai létrehoztak egy speciális textilt, amely gyenge elektromos mezők bevetésével vethet gátat az új koronavírus terjeszkedésének.
Öt és fél kilós, felfújható járművet fejlesztenek a Tokiói Egyetem tudósai. Pehelysúlya mellett a Poimo előnye, hogy a használatával a sérülés vagy az eszközkárosodás kockázatát minimalizálni lehet.
A koronavírussal érintkezve fluoreszcens jeleket kibocsátó maszkot fejlesztenek a Harvard Egyetem és az MIT kutatói. A technológia más kórokozók esetében már bizonyított.
Észak-karolinai kutatók új, gázáteresztő és rugalmas anyaggal szeretnék a hordható eszközök piacát kifordítani a sarkából. A találmány a későbbiekben akár speciális ember-gép interfészek platformjaként is megállhatja a helyét.
A „Stopping at Traffic Lights and Stop Signs" nevű kiegészítéssel felokosított autók immár a jelzőlámpákat és a stoptáblákat is felismerik, sőt, reagálnak is rájuk.
A University of Southampton tudósai kifejlesztettek egy személyes légzőkészüléket (angolul personal respirator), amelynek célja, hogy a COVID-19-járványban lebetegedett pácienseket ápoló egészségügyi dolgozókat megvédje az új koronavírussal szemben.
A Glasgow-i Egyetem egyik professzora kitalálta miként lehetne a kora reggeli és az alkonyati órákban is hatékonyan működő napenergia-termelő rendszereket létrehozni.
Svédországi kutatók beltéri fotovoltaikus cellákra bíznák az IoT-hálózatok elemeinek energiaellátását. Ez a módszer a hagyományos akkumulátorokra épülő rendszereknél sokkal kifizetődőbbnek bizonyulhat.
A tagbaszakadt berendezésben a gyártás során keletkezett hulladék szétválasztására és feldolgozására a Nissan még egy újrahasznosítási rendszert is kialakított.
Szilárd állapotában az anyag a hagyományos betonnál 400-szor hajlékonyabb, viszont ugyanolyan szívós, és sokkal kisebb terhet ró a környezetre az előállítása.
Ausztrál mérnökök kifejlesztettek egy technológiát, amellyel különböző termények hátrahagyott részeiből lehetne hatékony energiatároló rendszereket létrehozni. A módszer kereskedelmi bevezetéséből sokat profitálhatna a bolygó.
A segédeszköz a diabéteszes páciensek vércukorszintjét önállóan követi nyomon, és szükség esetén szintén autonóm módon adagolja be a megfelelő mennyiségű inzulint a beteg szervezetébe.
Az Észak-Karolinai Állami Egyetem kutatói kifejlesztettek egy viselhető eszközt, amely az izzadságból származó metabolitok (az anyagcserében részt vevő vagy annak folyamán keletkező anyagok) szintjének mérésével képes folyamatos tájékoztatást nyújtani felhasználója egészségügyi állapotáról.
Ausztráliai kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a kellően finom szemcséjűvé zúzott üveg felhasználásával tartósabb és erősebb betont lehet létrehozni.
A Colorado-i Egyetem tudósai mikroorganizmusokból előállított építőelemekkel kívánják környezetbarátabbá tenni az ipar egyik legenergiaintenzívebb szektorát.
Egy elektromobilitással foglalkozó startup koncepciója a motortól kezdve a kormányművön keresztül a fékekig a járműveket működtető rendszer elemeinek csaknem mindegyikét a kerekekbe integrálja.
A szélerőművek rotorjainak folyamatos növekedése a generátoraik kialakításának szakadatlan fejlesztését is megköveteli. Szerencsére vannak, akik lépést tudnak tartani a korral.
Ugyan az űrben folytatott áramtermelés területén a tudomány már számos képzeletbeli technológiát kiötlött, hatékonyságban az amerikai hadsereg koncepciója valamennyijüket lepipálhatja.
Amerikai kutatók kifejlesztettek egy szupravezető kapcsolót, amellyel a komputerek később az emberi agyhoz hasonló módon fognak tudni gondolkodóba esni.
Egy, az Apple Watchra applikálható kiegészítővel a felhasználó bárhol szakmailag hiteles tájékoztatást kaphat szívének pillanatnyi egészségi állapotáról.
Az egyre bonyolultabb feladatok egyre több mérőeszközt és vezérlőelemet igényeltek a repülőgépekben, a részegységek túlszaporodása pedig a műszerfalat idővel csaknem átláthatatlanná és kezelhetetlenné tette. A szektor számára az elektronikus monitorok színrelépése gyakorlatilag megváltást hozott.
Bár a közeljövőben nem várható, hogy egy kisbolygó a Földbe csapódjon, az űrügynökség már most igyekszik felkészülni egy hasonló, nemkívánatos eseményre.
A jövőben a vásárlók akár kiterjesztett valóságon keresztül is ellenőrizhetik, hogy a lakberendezési társaság egyes modelljei beilleszthetők-e a kijelölt környezetükbe.
Erős gyanút fogalmazott meg egy környezetvédelmi intézmény, hogy egyes versenytársai mellett az olasz cég szintén kibocsátásmanipuláló szoftvert alkalmaz.
Környezetvédelmi kötelezettségvállalásai miatt az államnak 2030-ra a fosszilis üzemanyagoktól tökéletesen függetlenített közlekedési ágazattal kell előrukkolnia.
A Hyperloop Transportation Technologies az amerikai kabinet által kifejlesztett levitációs rendszer alkalmazásával kívánja forradalmasítani a tömegközlekedést.
Egy új, holografikus képalkotó eljárás lehetővé teszi a tudósok számára, hogy az atomok pontos elrendezésének megfigyelésével alaposabb betekintést nyerhessenek a molekulákba.
A napelemes rendszerek hazai elterjedését többek között a pályázatokra való várakozás, a kötelező átvételi tarifa, a 27%-os áfa és a környezetvédelmi termékdíj is hátráltatja.
A Caltech tudósai által felállított modellek szerint egy idáig fel nem fedezett égitest létezése megmagyarázná a Kuiper-övben barangoló objektumok pályájának bizonyos rendellenességeit.
Mind több erőforrást igényel a folyamatosan duzzadó netes tartalom eltárolása, ami miatt a szerverparkok kialakításakor az informatikusoknak is egyre zöldebb megoldásokat kell alkalmazniuk.
Napjainkban a 13. életévét tapossa az a fiatalember, akinek találmánya kevesebb mint a harmadára szoríthatja le a vak emberek számára fejlesztett, drága printerek költségeit.
A kiterjedt szárnyú, pilóta nélküli repülőgépekkel hatékonyan tanulmányozható a légi járművek hajlékony, illetve ingatag részeinek repülés közbeni viselkedése.
Az amerikai Berkeley egyetem kutatói által létrehozott, szupervékony szilikonhártyák fizikai erőhatásra megváltoztatják a színüket. A tudósok az Optica nevű folyóiratban közölték eredményeiket.
A Pekingi Egyetem kutatói csupán ritkán tapasztalható méretű fekete lyukra leltek a távoli világegyetemben. A gigantikus „téridőtorzulás” fiatal kora elméletileg lehetetlenné tenné egy ekkora terjedelmű, hasonló jelenség kialakulását.