A hazai gépipar és annak jelentős befolyásán keresztül a teljes gazdaság igen erősen függ az autóipari trendektől. Igaz ez nemcsak a fellendülések időszakában, hanem olyankor is, amikor a politikai-gazdasági tendenciák, a dízelbotrány, illetve az elektromos autók iránti kereslet növekedése következtében a hagyományos gépjárművekre berendezkedett iparág egyfajta válságba kerül.
2018-ban indult el az a technológiafejlesztő és kapacitásbővítő beruházás, mely jelenleg is tart az Univer kecskeméti gyáregységében. A 2,2 milliárd forintot meghaladó összegű beruházás átfogja a termelési folyamat jelentős részét. A beruházás műszaki megvalósítása támogatja a csökkentett tartósítószer-tartalmú, tartósítószer-mentes és E-szám-mentes flakonos majonéz, valamint a tartósítószer-mentes flakonos és vödrös ételízesítő termékek gyárthatóságát. Gyárbejáráson jártunk.
Manapság, a negyedik ipari forradalom sűrűjében, amikor mindennap újabb és újabb trendek bukkannak fel, igen nehéz a vállalatoknak jól alkalmazkodniuk a változásokhoz. Abban, hogy a cégek ne csak felismerjék a dinamikus újításokat, hanem megfelelően implementálhassák is azokat, biztonságos üzleti környezetre és megfelelő, minden tekintetben jól alkalmazható szabályozásra van szükség.
A közép- és felsőfokú szakképzés mellett egyre nagyobb szeletet vállal át az oktatásból a vállalati szektor. Ennek oka részben az ipari fejlődés dinamikája, másrészt a képzőhelyeken nem minden esetben nyílik lehetőség elmélyülni egy-egy speciális témában. Az ilyen réseket tömik be a cégek által szervezett oktatások, valamint a nagyvállalatok által tartott belső képzések.
Az idén harmadik éve megrendezett Indigo Ipari Digitalizációs Szakmai Nap központi témája továbbra is a digitális gyártás és a digitális vállalati folyamatok szervezése volt október 3-án, Budapesten. Az eseményen olyan eszközök, hardverek és szoftverek, valamint iparági megoldások mutatkoztak be, amelyek egytől-egyig a hatékonyságnövelést és a folyamatos minőség biztosítását célozzák. A szakmai előadások mellett természetesen tartalmas beszélgetéseknek és kapcsolatépítésnek is helyet adott az esemény helyszínéül szolgáló Öbölház Rendezvényközpont.
A klímaváltozás és a bolygónk egészsége soha nem volt még olyan felkapott téma, mint napjainkban. Klímasztrájkok és fenntarthatósági intézkedések sokasága igyekszik felhívni a figyelmet az élhető környezet megőrzése érdekében tett lépések szükségességére. A tendencia az ipar számára is feladja a leckét: itt az ideje újraértelmezni az ipari rendszerek és gépek életciklusát csakúgy, mint az energiahatékonyságot, a megújuló energiahordozók alkalmazását, valamint a káros anyagok kezelését.
A szerszámgyártással, tervezéssel és javítással foglalkozó Terv-Gyár Szolgáltató Kft. évek óta Fanuc szerszámgépekkel dolgozik. A tulajdonosok felidézik lapunknak első találkozásukat a japán cég termékeivel, illetve elmondják tapasztalataikat egy új szikraforgácsoló beszerzéséről.
Ha szóba kerül a klímaváltozás vagy a környezetszennyezés, sokan azonnal a műanyag-emisszióra és az óceánokban lebegő hulladékszigetekre asszociálnak. Az 1900-as évek elején dinamikus sikertörténetbe csöppenő, majd a 2000-es évek elejére bűnössé váló műanyag ugyanis sokkal tovább marad velünk, mint számítottunk rá.
Június 20-án rendezte meg már-már hagyományos, a nyári szezont megnyitó Juniálisát az Arburg magyarországi képviselete, az Arburg Hungária Kft., ahol az okos szolgáltatásokról, az okos gépekről illetve az integrált okos gyártásról is szó esett.
A National Instruments teljes hardver- és szoftverportfóliója elérhető a magyarországi hallgatók és kkv-k számára, hogy segítsék a jó ötleteket valósággá válni.
Napjainkban a termékek mellé kínált szolgáltatások nemcsak a fogyasztási cikkek piacán, hanem a vállalatok közötti kereskedelemben is felértékelődtek. Az egyre bővülő szolgáltatásportfóliók pedig komoly versenyhelyzetet teremtenek a kínálati oldalon, miközben a vásárlók és a felhasználók egyre inkább testreszabott megoldások közül válogathatnak. Cikkünkben igyekszünk körbejárni a hazai iparvállalatok számára is hozzáférhető szolgáltatástípusokat.
A digitális ikrekről az utóbbi pár évben egyre többet hallunk. A dinamikusan előretörő ipari digitalizáció számos új technológiát, köztük a virtuális térben létrehozott gépmásokat is megteremtette. Rengeteg új kutatás, kísérlet és ma már ipari megoldás is erre a területre fókuszál, közöttük a legfontosabb szerszámgépgyártók fejlesztései is.
Buzzwordok, hárombetűs rövidítések és rengeteg angol nyelvű kifejezés – az ipar 4.0 dinamikus terjedésének termékei, rengeteg hasznos újdonság, amelyek megkönnyítik a hétköznapjainkat és a munkánkat. Az IVSZ által szervezett 2019-es SMART Konferencia középpontjában ezek a vadonatúj megoldások, illetve az alkalmazási területek álltak. Az ipari szekcióban egy helyen gyűltek össze egy napra a magyarországi termelővállalatok ügyvezetői a startup szcéna képviselőivel.
A big data a digitalizációs forradalom jelenleg talán leginkább felkapott fogalma. Mivel az adatok gyűjtéséről már elég régóta beszélünk, elkerülhetetlen, hogy rátérjünk arra is, mihez kezdjünk a felhalmozott adatvagyonnal. Épp ezért a Factory Experience rendezvénysorozat debreceni állomásának középpontjában a termelési adatok kezelése és feldolgozása állt.
A FANUC Roboshot-sorozatának gépei az elektromos fröccsöntés előnyeit a hidraulikus gépek erejével és sokoldalúságával vegyítik. Olyan fröccsöntő rendszerek, amelyek számos helyen helyettesíthetik a korábban elterjedt berendezéseket.
A SCARA robotok felépítése és alkalmazása az automatizálás területén jártas szakemberek számára nem ismeretlen. A mozgékony és kis helyigényű megoldással számos iparágban gyorsíthatjuk a termelést, a FANUC több évtizedes tapasztalata pedig garantálja, hogy nemcsak gyors, de megbízható megoldást is jelent az új robotcsalád.