Napenergia
Rekordot döntött az Airbus napelemes repülője
A Zephyr legújabb prototípusa csaknem 26 napot töltött el egyhuzamban a sztratoszférában.
A július 11-i, arizonai (USA) felszállása után 25 napot, 23 órát és 57 percet időzött az égben az Airbus Zephyr S HAPS nevű pilóta nélküli repülőgépe (drónja). A gyártó természetesen Guinness-rekordként szeretné elkönyveltetni a teljesítményt.
A Zephyr szárnyának fesztávolsága 25 méter és tökéletesen be van borítva napelemmel. A lítium-kén akkumulátor (lithium-sulphur battery) belőlük merít erőt, hogy a gép sokáig fenn maradhasson a sztratoszférában.
Az előző rekordot több mint 14 napos szárnyalással a jelenlegi jármű elődje, a Zephyr 7 állította fel.
„A sztratoszferikus repülés időtartamában beállított rekordjával ez a rendkívül sikeres szűzrepülés fontos mérföldkövet jelent a Zephyr programban. Azt reméljük, hogy a csúcseredményt hamarosan hivatalosan is el fogják ismerni” – mondta Jana Rosenmann, az Airbus Pilóta Nélküli Repülési Rendszerekért (Unmanned Aerial Systems) felelős igazgatója.
Az Airbus szerint a mostani modell tömege mindössze 75 kilogramm, és az emberi hajszálnál vékonyabb szénszálakból kalapálták össze.
Továbbfejlesztett képességei miatt a Zephyr S HAPS egyedülálló hírszerző, megfigyelő és felderítő eszköz. Nem véletlen, hogy három példány már a Brit Királyi Légierő fegyverarzenálját gazdagítja.