Felemelkedés
Lebegtetés fénnyel
A Pennsylvaniai Egyetem kutatóinak kizárólag LED-ekből származó energia (értsd: fény) felhasználásával sikerült két kis műanyaglapkát a levegőbe emelniük.
Jóllehet, a tudósok korábban ugyanezt a fizikai jelenséget mikrofolyadékos eszközökben láthatatlan aeroszolok lebegtetésére már igénybe vették, „kitapintáshoz” kellően nagy tárgyak esetében ugyanezt célt mindmáig nem tudták elérni.
Jelen esetben egy ceruza keresztmetszetének átmérőjével egyező szélességű, műanyag Mylar-lapkákat sikerült elszakítani a talajtól. A kísérletek folyamán a LED-ekkel felmelegítették a lapocskák speciális anyaggal bevont alsó oldalát, és ennek hatására a fecnik alatti levegőrészecskék mozgásba lendültek. A kísérleti kellékeket végeredményben ezek a molekulák tolták fel a magasba.
A feltételezések szerint ezt a „varázsszőnyeg-effektust" többek között a mezoszféra megismeréséhez lehet indokolt alkalmazni. A légkör ezen tartománya a fejünk felett 50 és 85 kilométer között húzódik meg, és nehéz tanulmányozni, mivel nem igazán tudunk hozzáférni. Ezzel a nehézséggel már csak azért sem ártana megbirkózni, mivel a Mars légkörében a nyomás hasonló a Föld mezoszférájáéhoz, vagyis ez utóbbi tartomány tüzetes vizsgálata a marsi technológiák kimunkálását is jelentős mértékben megkönnyíthetné.
A kutatók éppen ezért most egy olyan repülési rendszer kifejlesztését fontolgatják, amely ezzel a fényüzemű lebegtető technológiával a vizsgálatokhoz szükséges szenzorokat immár megbízható módon juttathatja majd fel a mezoszférába.