Ipari hálózatok
Hogyan segítenek az 5G-magánhálózatok az ipar 4.0 biztonságában?
Az 5G segítségével a gyártók gyorsabb, a vezetéknélküliség miatt pedig rugalmasabb termelést tudnak megvalósítani. A magánhálózatok használatával a keletkezett adatok nem hagyják el az ügyfelek területét, ami nagyobb biztonságot és még alacsonyabb válaszidőt tesz lehetővé.
A mai felgyorsult világban fontos, hogy mennyire tudnak az egyes vállalatok alkalmazkodni a piac változásához. Nincs ez máshogy a termelővállalatoknál sem, ahol egy-egy gyártósor átalakítása rendkívül idő- és költségigényes. Ennek egyik oka a kábelezés kiépítése. Ha ezt a változót kivesszük az egyenletből, jóval rövidebb átalakítási idővel és több millió forint megtakarítással lehet számolni a termeléskiesés csökkenése miatt. Ezt tovább lehet fokozni, ha az 5G magas átviteli sebessége mellé az egyébként is alacsony válaszidőt tovább csökkentjük azzal, hogy a publikus hálózattól elszeparált magán-mobilhálózatot helyezünk el közvetlenül az ügyfelek területén. Ezt a technológiát Mobile Private Networknek (Mobil priváthálózat) nevezzük. Az 5G is, mint minden mobiltechnológia, olyan frekvenciatartományokat használ, melyek a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság által védett és ellenőrzött sávok közé tartoznak, ellentétben a nyílt Wi-Fi-sávokkal, melyek zavartatásától semmilyen hivatalos szerv nem véd.
Elkülönített hálózat a publikus felhasználóktól
Az elkülönült hálózatok többféle megoldással telepíthetők. Ilyen a hálózatszeletelés (network slicing, ami az 5G egyik fontos képessége), ahol a core-hálózat választja ki, mely SIM-kártyák csatlakozhatnak fel a hálózatra, de lehetséges a SIM-kártyák egyedi azonosítója szerint is elkülöníteni a felhasználókat. Ebben az esetben csak a megfelelő egyedi azonosítóval rendelkező SIM-kártyák jelentkezhetnek fel a hálózatra. Szétválasztásról beszélhetünk az adatfolyam területén is. Mobilhálózaton egy felépült kapcsolatnak két része van: az egyik a felhasználó adatfolyama (user plane, pl. egy videóhívás képi és hanganyaga), a másik pedig az irányítási folyam (control plane), mely a felhasználók regisztrálására, a SIM-kártyák különböző jogosultságainak lekérdezésére való. A nagy biztonság érdekében előbbit mindenképpen az ügyfél területén érdemes tartani, míg másikat a telekommunikációs szolgáltató core-hálózatának segítségével érdemes üzemeltetni.
Az 5G már a jelenben tudja segíteni a jövő gyárainak működését
Több nemzetközi projekt keretében készülnek olyan okosgyárak (a koncepció neve is wireless factory, vezeték nélküli gyár), melyeket neves, nagy gyártók eszközeivel valósítanak meg. Magyarországon a BME laborjában fejlesztenek különböző megoldásokat ezekre a magánhálózatokra. Ilyen projekt valósult meg Németországban is az e.GO gyár építésével, ahol a német Vodafone, az Ericsson és több más vállalat együttműködésével jött létre a projekt. A privát hálózat segítségével, a bevezetésben említett vezeték nélkül működő gyártósorok mellett, a minimális válaszidő miatt központilag irányítható bármilyen eszköz szinte valós időben, így létrehozható egy központosított és könnyen ellenőrizhető irányítás.

Mit hoz a jövő?
Az 5G esetében, akárcsak a korábbi technológiáknál, a különböző fejlesztések csak idővel jelennek meg a gyakorlatban. Ilyen például a hálózatszeletelés, a belső helymeghatározás vagy a dinamikus spektrumfelhasználás, amit már most is elkezdtek használni a szolgáltatók. Ezek a fejlesztések nagyban hozzá fognak járulni a gyártás és az ipar különböző területeinek fejlesztéséhez, legyen szó akár egy költséghatékony, vezeték nélküli videós megfigyelőrendszer kiépítéséről, vagy akár egy egész gyár működésének és termelésének felügyeletéről és irányításáról.