Anyagtudomány
Energiahatékony vasötvözetet fejlesztettek ki
Kisebb, hatékonyabb és így összeségében környezetbarátabb elektronikai eszközöket lehet létrehozni az anyagból.
Napjainkban nagy szükség mutatkozik olyan új anyagok iránt, amelyek segítenek csökkenteni lehet a villamosenergia-átadással és -átalakítással kapcsolatos veszteségeket. Ezeknek az új anyagoknak a jelemtősége, hogy az energiamegtakarítás elősegítésével hozzájárulnak a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséhez, illetve, hogy a felhasználásukkal kisebb, továbbá hatékonyabb elektronikus eszközöket lehet létrehozni.
Most egy angol-kínai-japán kutatócsoport sikeresen kifejlesztett egy ilyen anyagot. Egy energiatakarékos vasalapú ötvözetről beszélünk. Pontosabban egy amorf lágymágneses ötvözetről, amely olcsó ötvözetrendszerekből származik – ilyen például a Fe-Si-B-Nb-Cu (vas-szilícium-bór-niobium-réz) is. Amellett, hogy az anyag kiváló mechanikai és mágneses tulajdonságokkal rendelkezik, még a gyártási költsége is alacsony.
Az optimális kombináció megtalálásához a tudóscsapat számos Fe82-85B13-16Si1Cu1 ötvözetet elemzett. A megvizsgált összes anyagot egy ömledékes szálképzés (melt spinning) nevű ipari technológiával állították elő. Kinyomozták, hogy a kémiai összetétel és a hőkezelési módszer miként is befolyásolja a mágneses és a mechanikai tulajdonságokat, és így választották ki a legjobb összeállítást. A siker ellenére a szakértők lelkesedése továbbra sem lankad, és fáradságot nem kímélve rendületlenül folytatni fogják a kiváló áramvezető képességű amorf lágymágneses ötvözetek utáni kutakodást.
Az újonnan létrehozott „elegyet” bemutató tanulmány a Journal of Alloys and Compounds című folyóirat hasábjain jelent meg.