MediTech
Elmével irányítható kerekesszéken dolgoznak
A Duke Egyetem tudósai majmokon tesztelték a forradalmi gyógyászati segédeszköz hatékonyságát.
Az észak-karolinai (USA) Duke Egyetem egyik kutatócsapata létrehozott egy, kizárólag a felhasználója gondolataival irányítható kerekesszéket. A Scientific Report nevű szakfolyóiratban publikált tanulmányuk kísérletei során a gyógyászati segédeszköz tesztalanyai rhesusmajmok voltak.
A prototípus rendszer a hasonló eszközöknél szokásos, fejbőrre szerelt EEG helyett egy beültetett agy-gép interfészre épül (BMI). Bár a BMI így invazívabb, nagyobb vezérelhetőséget és kevesebb késést tud felmutatni.
„Valami olyanra volt szükségünk, ami a teljesen lebénult emberek számára közelebb viszi a mozgásunkat, mert az összes mozdulatukat folyamatosan ellenőrzés alatt tarthatják vele” – nyilatkozta a Business Insidernek Dr. Miguel Nicolelis, a tanulmány vezetője.
A Duke Egyetem csapata, miután a vezeték nélküli eszközt a főemlős tesztalanyok testébe ültette, először felvette a majmok agyhullámait, amikor a kerekesszéken körbevezették őket. Ezt az adatot aztán egy olyan algoritmus létrehozására használták fel, amely az állatok szándékait a gépet vezérlő elektromos jelekké alakítja.
A csapat ezek után a majmoknak átadta a vezérlés lehetőségét.
Az állatok kevesebb mint egy nap alatt elsajátították a vezérlés metódusát, és hamarosan profivá váltak a szerkezet elnavigálásában. A vizsgálati szoba véletlenszerűen kiválasztott helyére küldött kerekesszékben a majmoknak következetesen sikerült a szerkezetet a számukra kihelyezett tál gyümölcshöz irányítani.
A tudósok reményei szerint a technológia emberi felhasználásra is alkalmas lehet.
A kutatóknak mindamellett először a BMI akkumulátorának 2 órás üzemidején még felül kell kerekednie.