Festo-stand a Hannoveri Vásáron
Az ipari 4.0 következő fázisába léptek
Hatalmas szárnyfesztávú repülőkutya élethű mása szelte a levegőt, kerékszerűen összegömbölyödött pókutánzat gurult ide-oda, miközben a szakemberek a szupravezetés vagy az intelligens pneumatika legújabb eredményeit szemlélték a Festo standján a nemrégen rendezett Hannoveri Vásáron.
Milyen új esélyei vannak egy automatizálási nagyvállalatnak és partnereinek a digitalizált termelési környezetben? Másképpen fogunk-e dolgozni a jövő okosgyárában, hogyan fog kinézni a munkahelyünk? Milyen támogatást fog nyújtani a mesterséges intelligencia és a robotika? Elleshetünk-e újabb mintákat a természetből, amelyeket aztán átültethetünk az ipari gyakorlatba? Hasonló kérdésekre igyekezett megadni a választ a német Festo vállalatcsoport az április 23. és 27. között lezajlott Hannoveri Vásáron felépített, tekintélyes méretű standján. A családi tulajdonban lévő, nagy hagyományú cég „Integrated Industry – Connect and Collaborate” mottó alatt mutatta be a teljes termelési láncot érintő automatizálási megoldásait, a Bionic Learning Network hálózat keretében napvilágot látott legújabb bionikai fejlesztéseit, valamint a jövőbe mutató más kutatásainak eredményeit az érdeklődőknek, köztük a nemzetközi szaksajtó képviselőinek.
Digitális utazás az értékteremtési lánc mentén
A korábbi évekhez viszonyítva már a megújult standelrendezés is jelentős változásokra hívta fel a figyelmet. A Festo teljes tevékenysége a köré összpontosul, hogy hogyan kapcsolja a jövő termelési hálózatába az embert, a gépet és az információtechnológiát. A mátrixalakzatban elhelyezett bemutatótárlók hosszanti tengelyén az ipar 4.0-val kapcsolatos első tudások megszerzésétől az okos tervezésen, rendszerépítésen és működtetésen keresztül a karbantartásig lehetett haladni az egymásra épülő folyamatokban, míg a másik dimenzióban a digitalizáció egyre emelkedő foka nyilvánult meg.
A legújabb termékkínálat bemutatása közben többek között láthattuk, hogy a terepi eszközöktől a legfelső szintig minden téren képesnek kell lenni a kommunikációra, amelyet a vállalata saját felhője, a Festo Cloud is segít. A Handling Guide Online ingyenes netes segédeszköz a gyors rendszertervezést segíti, a szükséges paraméterek bevitelét követően gyorsan közli ár szerinti sorrendben a munkadarab-mozgatási feladatra javasolt ötféle kidolgozott rendszerét. Ha a felhasználó kiválasztotta a számára leginkább alkalmasat, akkor gombnyomásra rendszerazonosítót, CAD-modellt, konfigurációs fájlt és minden szükséges dokumentációt megkap.
Arra is felhívták a Festo szakemberei a figyelmet, hogy az IO-Link kommunikációs szabvány napjainkban már mindenhová beépül a szenzortól a felhőig, és egyfajta közös nyelvvé válik. A tavaly bemutatott intelligens pneumatika, a Motion Terminal pedig a pilotprojektek fázisában van, a jövőt jelentő, számos funkció megvalósítására alkalmas szeleprendszer katalógustermékké válása a következő évre várható.
Inspirálódás és új ötletek egysége
A vásári stand egyik legnépszerűbb szekciója az a terület volt, amelyen Inspire gyűjtőnév alatt a Festo azon újdonságait, kísérleteit mutattak be, amelyek egyrészt a mátrixosan szemléltetett digitalizációs sarokpontok tapasztalataiból, másrészt új mérnöki víziókból táplálkoznak. Itt is legnagyobb tömeget a bionikai fejlesztések vonzották. Két új „állatfajjal” szaporodott a közelmúltban a vállalatcsoportnak a természet modellezésével alkotott modellekből álló készlete. A mesterséges rája, hal, elefántormány, kenguru, madár, szitakötő, összehangolt mozgásra képes hangya- és lepkeraj (hogy csak néhányat említsünk) után most egy könnyűszerkezetes repülőkutyát mutattak be, a BionicFlyingFoxot.
A majdnem 2,3 méter vitorlafesztávolságú műlény elektronikájának és kamerarendszerének köszönhetően kvázi autonóm repülésre képes. A nagydenevérek közé tartozó, az indonéz szigetvilágban és Ausztráliában honos emlősállat a természetben valamelyest kisebb mesterséges másánál, amelynek megalkotásában az egyik legnagyobb kihívást a számtalan kiterjesztésből és összecsukásból adódó gyűrögetést bíró, hajszálvékony, rendkívül elasztikus szárny anyaga jelentette. Ezt végül egy speciális, rugalmasan kötött, pontszerűen hegesztett membránfólia formájában sikerült megtalálni.
A bionikus állatkert másik új jövevénye a szaharai kerekes pók modellje, a BionicWheelBot volt, amelynek sajátossága, hogy normál mozgás közben négy pár lábából hármon halad, egyet pedig összecsukva tart. Amikor menekülésre kényszerül, és a talajviszonyok is megengedik, akkor az addig futó hat lábát kerékszerű alakzatba zárja össze, és a korábban pihenő lábpátrral hajtva magát gyorsan gurul. A latin nevén Cebrennus rechenbergi másának bemutatóját a sivatagi pók névadó felfedezője, Ingo Rechenberg berlini botanikaprofesszor személyes jelenléte is színesítette.