Meteorológia
Kína kohókkal próbál esőt csinálni
Az egyes területek vízhiányát tervezi enyhíteni a kemencehálózattal.
Több tízezer esőcsináló berendezés telepítésével próbál enyhíteni egyes területeinek vízhiányán Kína. Az ország célja, hogy mintegy 10 milliárd tonna csapadékot állítson elő a Tibeti-fennsík fölött.
A China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC, kb. Kínai Repüléstudományi és -technológiai Testület) által kifejlesztett ezüstjodid-eregető építményeket a Himalájában nagyjából az öt kilométeres magasság feletti „tartományokban” fogják elhelyezni.
A kohók az Indiai-óceán által kilehelt párát fogják csapadéktermelésre bírni; ez a folyamat a Tibeti-fennsík északi területének földrajzi elhelyezkedése miatt segítség nélkül nem szokott végbemenni. Ezek az északi régiók úgynevezett esőárnyékban helyezkednek el, minthogy az alacsonyan szálló felhők a Himalája déli régiói miatt nem tudják megközelíteni őket.
Esőcsináláshoz a kemencék vegyi üzemanyagot égetnek el, hogy aztán ezüst-jodidban gazdag füstöt bocsássanak ki magukból. Miután az ezüst-jodid felszáll, a felhőkkel összekeveredve kikristályosodik, és csapadékképzésre inspirálja a környezetét.
A hatékonyság növeléséhez a kohókat még egy komputeres hálózatba is bekötik. A számítógépes központ meteorológiai műholdak információit felhasználva csak felhős időben engedi a levegőbe szabadítani az ezüst-jodidot.