SPHEREx
Készek az ősrobbanást vizsgáló távcső előzetes tervei
A NASA szabad utat engedett a világegyetem keletkezésének legelső pillanataiba is betekintést nyújtó SPHEREx űrteleszkóp végleges terveinek kidolgozása előtt.
Fontos mérföldkőhöz ért SPHEREx nevű űrtávcsöve kifejlesztésében a NASA.
A projekt immár a „C szakaszba” lépett, ami azt jelenti, hogy az űrügynökség jóváhagyta az obszervatórium előzetes koncepcióját, és így már a végleges terv kidolgozása, a hardver megépítése és a szoftveres háttér kifejlesztése is megkezdődhet.
Ha minden jól megy, valamikor 2024 júniusa és 2025 áprilisa között bocsáthatják az űrbe a szerkezetet.
A SPHEREx-nek három elsődleges feladata lesz.
Először is a feltételezések szerint lezajlott kozmikus infláció (a tér kitágulásának kevesebb mint egymilliárdod másodpercig tartó exponenciális szakasza közvetlenül az ősrobbanás után) esetleges jelei után fog kutatni.
Másodszor a távcső a galaxisoknak az első csillagok fellángolásával kezdődő történetét is tanulmányozni fogja. Mind erre az összes csillagrendszer által kibocsátott halovány fény vizsgálata teremt majd számára lehetőséget.
Utoljára, de nem utolsó sorban a SPHEREx a galaxisunkban születőfélben lévő csillagok környezetében esetlegesen sodródó és az élet építőelemeinek számító(, csak éppen fagyott állapotú) víz és szerves molekulák után is „el kezd majd szaglászni”.
Bár a teleszkóp fellövésének pontos ideje egyelőre bizonytalan, a kutatók érthetően izgatott várakozással tekintenek az univerzum megszületésének első pillanatait tanulmányozó kozmológiai kaland elé.