Ipar
Duzzadó összeszerelő ipar
Mexikóban és Kínában már jobban megéri, ha gépek szerelnek össze, ott sokkal előrébb tartanak az automatizálásában, míg Magyarországon még mindig az emberi munkaerővel végzett összeszerelés "fejlődik" – a dán Nilfisk tovább duzzasztja az összeszerelő iparágat hazánkban.
Az elmúlt évek nagyléptékű kapacitás- és létszámbővítése miatt új telephelyen folytatja tevékenységét Nagykanizsán a világszerte ipari felhasználóknak tisztítógépeket gyártó dán Nilfisk legjelentősebb külföldi üzeme. A korábbi bérelt telephelyet – ahol az utóbbi két évben párhuzamosan zajlott a termelés az új gyártóhellyel együtt –augusztus végéig kiürítik. A nagykanizsai gyár egész tevékenysége a helyi ipari parkban folyik tovább, ahol 32 ezer négyzetméteres üzemben zajlik a termelés.
Az elmúlt években történt bővítés eredményeként megháromszorozódott a dolgozói létszám, így ma már közel ötszáz munkás dolgozik a cég nagykanizsai gyártóüzemében, a szigetszentmiklósi székhelyén működő gyárral együtt összesen csaknem 900 munkavállalót foglalkoztat a dán cégcsoport Magyarországon.

Az Európában, Ázsiában és az amerikai kontinensen nyolc gyárat üzemeltető cégcsoport összesen 5500 embert foglalkoztat, a nagykanizsai üzem jelentőségét mutatja ugyanakkor, hogy a cégcsoport teljes gyártókapacitásának mintegy 40 százalékát a zalai gyár adja, ahol kézi összeszerelést alkalmaznak, szemben más gyártóhelyeikkel, mint Mexikóban és Kínában működő üzemeikben, ahol jóval előrébb tartanak az automatizálás terén – ismertette Kalocsai Norbert, a Nilfisk Production Kft. ügyvezetője.
Munkaerőhiánnyal nem küzdenek Magyarországon, a fluktuáció is viszonylag alacsony, de a változó munkaerőpiaci adottságok miatt szükségesnek látják olyan munkafolyamatok bevezetését, amelyek révén emberi érintés nélkül is tudnak termelni, tehát az automatizálás folyamatban van. A professzionális tisztítóberendezések közül Szigetszentmiklóson ipari seprő- és padlótisztítógépeket állítanak elő, Nagykanizsán ipari porszívók és magas nyomású mosóberendezések gyártásával foglalkoznak, innen a 44 országban működő kereskedelmi egységeik juttatják el a világ szinte minden államában lévő vevőikhez a termékeiket. Fő felvevőpiacuk Európa mellett Észak- és Dél-Amerika, valamint Kína.